;?>

Feed Rss

Traffic Analytics ile Ağ Etkinliğinde Görünürlük Genel Önizlemede

05.21.2018, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Bugün ki yazımda sizlere cloud network’ünüz ile ilgili bir yeniliği anlatmak istiyorum. Kullanıcı ve uygulama trafiğine görünürlük sağlayan bulut tabanlı bir çözüm olan Traffic Analytics genel önizleme olarak kullanıma sunuldu. Kısacası Traffic Analytics, Azure bölgeleri genelinde ağ güvenlik gruplarını –Network Security Group akış günlüklerini analiz eder ve iş yükü performansını, güvenli uygulamaları ve verileri optimize etmek için bilgiler sunar. Ayrıca kuruluşunuzun ağ etkinliğini denetlemek ve uyumlu kalması için önemli dataları görselleştirir.

Traffic Analytics ile neler yapılacağını biraz daha detaylandıralım;

Cloud networkünüzdeki ağ etkinliğine görünürlük kazandırabilirsiniz. Çözüm, aşağıdakiler hakkında bilgi sağlar:

 • Azure ve Internet, Azure ve genel bulut bölgeleri, VNET’ler ve alt ağlar arasında ağlarınız arasında trafik akışı.
 • Kritik iş hizmetleri ve uygulamalar arasındaki ilişkiler.
 • Sniffer’lar veya özel akış toplayıcı cihazlara ihtiyaç duymadan ağınızdaki uygulamalar ve protokollere ait bilgiler.

Ağınızı korumaya yardımcı olur; Ağınızda aşağıdaki tehditleri tanımlanızı sağlar:

 • VM’leriniz ve dolandırıcılık ağları – rogue networks arasında akış.
 • Internete açık portlar.
 • Internet erişimini deneyen uygulamalar.
 • Anormal ağ trafiği davranışı (örneğin, bağlantı kurmayı deneyen arka uç sunucular, ağınızın dışındaki sunucular vb.)

Uygulamalarınızın performansını şu şekilde geliştirmenize yardımcı olur:

 • Kapasite planlaması – VPN ağ geçitlerinin ve diğer hizmetlerin kullanım eğilimlerini izleyerek aşırı provizyon veya kullanım altında kalma sorunlarını ortadan kaldırır.
 • İç ve dış akışları analiz eder.
 • Uygulama erişim paternlerini anlamayı sağlar. Örneğin, kullanıcılar nerede bulunur? Uygulama gecikmesi daha iyi iş yükü yerleştirmeyle azaltılabilir mi?
 • Trafik noktalarının belirlenmesi.


Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir