;?>

Feed Rss

Microsoft Veri Merkezi Turuna Çıkmaya Hazır mısınız?

01.30.2015, Bulut Bilisim, Makale, by , .

İşimizin gereği birçok sefer soğuk veri merkezlerinde çalışmalar yapmak zorunda kalmışızdır.Bende yapmış olduğum projelerden dolayı birçok firmanın veri merkezini görme ve çalışma imkanı yakaladım. Veri merkezlerini ve içerisindeki o sunucuları, network alt yapısını,soğutma ve enerji sistemlerini incelemekten onlar hakkında bilgiler almaktan büyük keyif alan biri olarak bugün sizleri Microsoft Veri merkezi turuna çıkarmak istiyorum. Eğer hazırsanız hemen turumuza başlayalım.

İlk veri merkezini 1989 yılında açan bugüne kadar 15 Milyar dolarlık yatırım yapan Microsoft, hem iş hem de özel yaşantımızı kolaylaştıran teknolojilerle bizlere uzun yıllardır kesintisiz hizmetler veriyor.

Bing, MSN, Outlook.com, Office 365, OneDrive, Skype, Xbox Live ve Microsoft Azure platformu da dahil olmak üzere 200’den fazla bulut hizmetini sunan Microsoft, 1 milyardan fazla müşteri ve 90 küresel pazarda yer alan 20 milyon işletmenin bulut servisleri 100’den fazla dağıtılmış veri merkezi ve hizmet operasyon merkezlerinden oluşan Microsoft’un bulut veri merkezlerinde barındırılıyor. Bu ölçekte çalışan bir veri merkezini görmek istiyorsanız sizde aşağıdaki linke tıklayın ve tura başlayın.

http://www.microsoft.com/en-us/server-cloud/ms.datacenter.tour/datacenter/index.html

Microsoft veri merekezi turuna çıkmak için öncelikle internet download hızınızın minimum 8 MB dolaylarında olması gerekiyor. Çok kısa bir bekleme süresinden sonra, size kısa bir Intro ile tanıtım yapılıyor.

Lobi’de size yönlendirmeler hakkında kısa bilgiler veriliyor (bende bu bölümdeyken sabırsızlanıyordum J) lütfen acele etmeyin, bu bilgiler veri merkezi turunda sizlerin daha fazla yararlanmasını sağlayacak güzel detayları anlatıyor.

Resimde gördüğünüz gibi nerede olduğunuzu sol üst bölümden görebiliyorsunuz. Ikonlara tıklayarak daha fazla detay ve resim görme şansına sahipsiniz.

Artık bende sözü burada kesiyor ve bu yararlı turda hepinizin güzel zaman geçirmesini diliyorum.

Ka®a

 

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir