;?>

Feed Rss

Microsoft Azure Stack Hakkında İlk Notlar

05.11.2015, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Microsoft hız kesmeden bulut ürünlerine ait yenilikleri bizlere duyurur ve tanıtırken diğer ürünlerde yaptığı değişiklik veya yeni sürümlerin bilgilerinide bizlerle paylaşıyor. Aslında Microsoft son birkaç yıldır büyük bir dönüşüme imza atıyor ve tüm gelecek planlamasını bulut ürünlerine göre yapıyor. Bulut tarafına yaptığı bu önemli değişiklikler Enterprise segmentteki müşterileri tarafından da takip ediliyor.

Microsoft özellikle Enterprise segment grubunda yer alan firmaların bulut dönüşümüne olan endişeleri yüzünden bu segment için özellikle hibrit bulut modelini desteklemekte ve bu modele uygun ürünleri çıkarmayı hedeflemektedir. Bunlardan bir tanesi olan Windows Azure Pack kurum içi yapıda hibrit bulut hizmeti sunan self-service portal üzerinden Windows Server, System Center, SQL Server gibi ürünlerin entegre olarak çalıştığı veri merkezinin önünde duran web portal hizmeti olarak konumlandırılıyor.

Microsoft hibrit bulut modelini teşvik etmek için geçtiğimiz haftalarda Chicago’da yaptığı Microsoft IT Pro Ignite etkinliğinde Microsoft Azure Stack’i duyurdu.Microsoft Azure Stack ürününe ait ilk ekran görüntüsünü ve ilgili videoyu aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

azurestack

Microsoft Azure Stack ürünü ile birlikte gelecek yeni özelliklerin bir kısmını aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz.

• Ölçeklenebilir ve esnek yazılım tanımlı Ağ Denetleyicisi ve Depolama Spaces ile doğrudan otomatik senkronizasyon ve yük devri
• Yazılım tanımlı güvenlik için VM Ekranlı ve Güvenlikli Sunucular
• Organizasyonları, bölümleri ve iş yüklerini güvenli birşekilde ayırma
• Merkezi kontrol, erişim takibi ve yönetim hakları
• Birleştirilmiş altyapı çözümü
• Basitleştirilmiş özel / barındırılan bulut dağıtım

İlerleyen dönemde Microsoft Azure Stack ile ilgili gelişmeleri yine buradan sizlerle paylaşacağım.

Not: Windows Azure Pack’in yerine Microsoft Azure Stack’in geldiği yani Windows Azure Pack’in Azure Stack olduğu bir kısım tarafından söylenirken bir kısım ise Microsoft Azure Stack’in Windows Azure Pack 2.0 olmadığı yönünde 🙂 Bu keyifli tartışmayı netleştirmek için daha fazla araştırma yapıp sizlerle paylaşacağım. Bu konuda yazılmış iki ayrı makaleye ait linkleri aşağıda bulabilirsiniz.

http://windowsitpro.com/azure/windows-azure-pack-become-azure-stack

http://www.danielstechblog.de/what-is-azure-stack/

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


One Response to Microsoft Azure Stack Hakkında İlk Notlar

  1. Pingback: Microsoft Azure Stack Donanım Gereksinimleri - Mustafa Kara – MVP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir