;?>

Feed Rss

Microsoft Azure Stack Donanım Gereksinimleri

12.22.2015, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Microsoft Azure Stack için donanım gereksinimlerini benim de büyük bir hayranlıkla takip ettiğim, Windows tarafındaki en yetkili ve teknik kişilerden bir tanesi olan Jeffrey Snover tarafından açıklandı. Jeffrey Snover‘ın Azure Stack donanım gereksinimlerini anlattığı video’yu birazdan sizlerle paylaşacağım ama Azure Stack nedir ? Ürün hakkında çok fazla bilgim yok ancak öğrenmek istiyorum diyenleriniz için Mayıs ayında yazmış olduğum Microsoft Azure Stack Hakkında İlk Notlar makalesinin linkini paylaşıyorum.

Jeffrey Snover‘ın anlatımı ile Microsoft Azure Stack Donanım Gereksinimleri:

Azure Stack Teknik Önizleme (PoC) Donanım Gereksinimleri.

Aşağıdaki tabloda yer alan donanım gereksinimleri Azure Stack Teknik Önizleme sürümünü tek bir sunucuda en iyi sonuçla PoC’lerini yapabilmek için tasarlanmış olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu gereksinimlerin sadece PoC sürümü için geçerli olduğunu ve gelecek sürümlerde değişebileceğini unutmayınız.

Bileşen Minimum Önerilen
Formun Üstü
Compute: CPU

Formun Altı

Dual-Socket: 12 Fiziksel Çekirdek Dual-Socket: 16 Fiziksel Çekirdek
Compute: Memory 96 GB RAM 128 GB RAM
Compute: BIOS Hyper-V Etkin (SLAT Desteği ile) Hyper-V Etkin ( SLAT desteği ile)
Network: NIC Windows Server 2012 R2 Network Int.Card için sertifika desteği gerekmektedir, hiçbir özel özellik gerektirmez Windows Server 2012 R2 Network Int.Card için sertifika desteği gerekmektedir, hiçbir özel özellik gerektirmez
Disk Sürücüsü: İşletim Sistemi İşletim sistemi için 200 GB’lık SSD ve HDD 1 disk İşletim sistemi için 200 GB’lık SSD ve HDD 1 disk
Disk Sürücüsü: Genel Azure Stack POC Verisi 4 disk. Her disk kapasitesinin en az 140 GB olarak sağlanması gerekmektedir. (SSD ya da HDD) 4 disks. Her disk kapasitesinin en az 250 GB olarak sağlanması gerekmektedir.
Donanım logo sertifikasyonu Certified for Windows Server 2012 R2

Formun Altı

Depolama Ayrıntıları
Veri disk sürücüsü yapılandırma: Tüm veri sürücüleri aynı tipte (SAS veya SATA) ve kapasite olmalıdır. SAS disk sürücüleri kullanılırsa, disk sürücüleri, tek bir yoldan eklenmelidir (MPIO yoktur, multi-path support desteği sağlanır)
HBA Konfigürayon Seçenekleri:
1. (Tercih) Simple (Basit) HBA
2. RAID HBA – Adapter “pass through” modda yapılandırılmak zorundadır
3. RAID HBA – Diskler Tek Disk, RAID-0 olarak yapılandırılmış olması gerekir
Desteklenen Bus ve Ortam türü (Media Type) Kombinasyonları:
• SATA HDD
• SAS HDD
• RAID HDD
• RAID SSD (Medya türü bilinmeyen / belirtilmemiş ise*)
• SATA SSD + SATA HDD**
• SAS SSD + SAS HDD**

* Pass-through yeteneği olmayan RAID kontrolörler media type tanımıyor olabilir. Böyle kontrolörler HDD ve SSD tanımlanmamış olarak işaretler. Bu durumda, SSD kalıcı depolama yerine önbelleğe cihazı olarak kullanılacaktır. Bu nedenle, o SSD’leri Microsoft Azure Stack POC bu şekilde deploy edebilirsiniz.

** Katmanlı depolama için, en az 3 HDD olmalıdır.

Örnek HBA’ler: LSI 9207-8i, LSI-9300-8i veya LSI-9265-8i pass-through yeteneğine sahip

Kaynak:
http://blogs.technet.com/b/server-cloud/archive/2015/12/21/microsoft-azure-stack-hardware-requirements.aspx?wt.mc_id=WW_ABG_CLD_OO_SCL_TW

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir