;?>

Feed Rss

MS ATA OMS Security İçerisinde

03.10.2017, Bulut Bilisim, Makale, by , 973 views.

Microsoft’un siber tehditleri analiz etme yazılımı Advanced Threat Analytics’i son zamanlarda birçok kurumun yapısına dahil etmeye başladık. Gerçekten de birçok müşterimizden olumlu geri dönüşler aldığımız ATA artık OMS Securtiy dashboardunun içerisine gelmeye başlıyor. ATA’nın keşfettiği şüpheli etkinliklere ait kayıtlar ve OMS Security ile ilgili diğer algılamalarla birlikte tek bir yerde olacak şekilde kullanıma sunuluyor. Makalenin ilerleyen kısmında OMS Security tarafına eklenmesi ile nasıl bir sonuç üretileceğini incelemeye başlayalım.

Bu entegrsyon OMS Security tarafında yapılan bir iyileştirme aslında. Amaç, ATA’nın tespit ettiği şüpheli hareketleri hakkında daha fazla detayın alınmasına olanak vermek. Örneğin ATA’nın tespit ettiği ve Timeline’da yer alan bir Brute Force Attack resmi aşağıda görünmekte.

ATA ile OMS Security bütünleştirildiyse, OMS Security’nin olay günlüğünde görülecek etkinlik aşağıdaki şekilde olacaktı.

Bu günlük bazı değerli bilgiler getirirken, yeni günlük deneyimi aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi bu şüpheli etkinlik hakkında daha fazla ayrıntı getiriyor olacak.

MS ATA ile OMS Security entegrasyonunun nasıl yapıldığını yazının orjinal linkinde bulabilirsiniz.

Bir başka OMS makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1352 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını, Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite yıllarında Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Bölüm Başkan Yardımcısı, Kıdemli Danışman, Birim Müdür Yardımcısı ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan Amazon Web Services, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yöneticilik, editörlük ve yazarlık yapmaktadır. Ayrıca Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv. -Arel Üniv. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir