;?>

Feed Rss

HPC İş Yükleri için Yeni H Serisi Azure VM’ler Önizlemede

11.19.2018, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Geçtiğimiz günlerde Microsoft, Azure’da High-Performance Computing (HPC) iş yükleri için iki yeni H serisi (HB ve HC) Azure Sanal Makineyi önizleme olarak kullanıma sunduğunu duyurdu. Bende bu yazımda sizlere bu yeni iki HPC makinenin özellikleri, kullanım yerleri ve diğer detayları hakkında bilgiler vereceğim.

Öncelikle HB serisi sanal makinelere bakalım,fizik ve mühendislikte sıkça duyduğumuz, akışkanlar dinamiğinde ve yine mühendislikte hatrı sayılı bir yeri olan açık sonlu elemanlar analizinde ve hava durumu modellemesi gibi bellek bant genişliği ile çalışan yüksek performanslı bilgi işlem uygulamaları için tasarlanmış sanal makinelerdir. HB VM’ler 60 AMD EPYC 7551 işlemci çekirdeği, CPU çekirdeği başına 4 GB RAM, ve en fazla dört yönetilen disk’ten oluşmaktadır.Yukarıda da belirttiğim gibi yüksek bellek bant genişliği için AMD EPYC platformu 260 GB / sn’den fazla bellek bant genişliği sağlar.

 

 

HC serisi sanal makinelere gelirsek, bunlar kimya alanında yoğun hesaplamalar için çalışan HPC uygulamaları için optimize edilmiştir. HC serisi VM’lerin donanım özellikleri 44 Intel Xeon Platinum 8168 işlemci çekirdeği, CPU çekirdeği başına 8 GB RAM ve dört yönetilen diske sahiptir. Intel Xeon Platinum platformu, Intel’in zengin yazılım araçları ekosistemini destekler ve çoğu iş yükü için tam çekirdekli saat hızı 3,4 GHz’dir.

Sizlerde daha fazla bilgi Azure sanal makiner sayfasını ve Azure HPC dokümanlarını inceleyebilirsiniz.

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir