;?>

Feed Rss

Azure’da Yeni İzole VM Boyutları Kullanıma Sunuldu

03.14.2018, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Geçtiğimiz günlerde Microsoft Azure Kıdemli Program Yöneticisi Joel Pelley iki yeni sanal makinenin kullanıma sunulduğunu duyurdu. Bu iki yeni sanal makinenin diğer Azure sanal makine ailelerinden farkı ise donanımdan yalıtılmış ve tek bir müşteriye adanmış olmaları. İsterseniz bu ilgi çekici konuyu detaylandırarak devam edelim.

Artık Azure sanal makineler arasında E64i_v3 ve E64is_v3 boyuntunda iki yeni VM sadece tek müşteri kullanımı için hizmete sunuluyor ve donanımları tamamen izole edilmiş olarak geliyor. Bu VM’ler, uyumluluk ve yasal gereklilikler için diğer müşterilerden yüksek derecede izolasyon gerektiren iş yükleri için tasarlanmış ve kullanıma sunulmuşlardır. Ayrıca Azure nested VMs desteğini kullanarak birden fazla alt makine oluşturmayı mümkün kılıyor.

E64i_v3 ve E64is_v3, E64_v3 ve E64s_v3 kuzenleri ile aynı performans ve fiyatlandırma yapısına sahip olarak kullanıma sunuluyor. E64_v3 ve E64s_v3’ün bugün bulunduğu bölgelerin her birinde mevcut yeni izole sanal makinelerde kullanıma çıkmış olacaktır. Ayrıca VM adındaki küçük harf ‘i’, yalıtılmış boyutta (isolated) olduklarını ifade etmektedir.

E64_v3 ve E64s_v3’ten farklı olarak, iki yeni boyut E64i_v3 ve E64is_v3 donanım bağlı boyutlardır. Yalnızca Intel® Xeon® İşlemci E5-2673 v4 2.3GHz donanımında çalışacaklar ve en az 2021 Aralık tarihine kadar satışa sunulacaklar. Boyutların resmi olarak kullanımdan kaldırılmasından 12 ay önce hatırlatmaların yapılacağı belirtilmekte.

Bu iki yeni E64i_v3 ve E64is_v3 boyutları isteğe bağlı portalda mevcut olacak.1 Mayıs 2018 tarihinden itibaren bir yıllık Reserve VM Instance olarak satın alınabilir hale getirilecekler.

Son olarak E64i_v3 ve E64is_v3, Azure ailesindeki aşağıda yer alan Sanal Makine boyutlarına katılacağı belirtiliyor:

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

 

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir