;?>

Feed Rss

Azure’da İç içe Sanallaştırma (Nested Virtualization)

07.14.2017, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Microsoft geçtiğimiz ay yapılan Build konferansında Azure Dv3 veya Ev3 sanal makine tiplerinde Nested Virtualization yani sanal içinde sanal bir başka deyişle İçiçe Sanallaştırma desteği ile geleceği duyurusu yapıldı. Daha sonraki aylarda daha fazla VM boyutunda da desteğin arttırılacağını da duyurdu. Konuyu biraz daha detaylandırarak incelemeye devam edelim.

Öncelikle iç içe sanallaştırma için yazılım ve donanım gereksinimleri, yapılandırma adımları ve sınırlamalar hakkında daha fazla bilgi almak için bu linki incelemenizi öneririm. Bu linkteki yazıda birkaç ilginç kullanım senaryosu ve iç içe geçmiş bir VM’yi etkinleştirmeyi anlatan kısa bir video demosunuda bulabileceksiniz.

Artık sadece Docker ile bir Hyper-V konteyner yaratmakla kalmayarak iç içe geçmiş sanallaştırmayı kullanarak, bir VM içinde bir VM oluşturabilirsiniz. Bu iç içe geçmiş ortam geliştirme, test etme, müşteri eğitimi, demo gibi çeşitli alanlarda ihtiyaçlarınızı karşılamakta büyük bir esneklik sağlacaktır. Örneğin, önceden hazırlanmış Hyper-V hostlarını kullanan bir test ekibiniz olduğunu varsayalım. Artık iç içe geçmiş VM’leri sanallaştırılmış test makineleri olarak kullanarak iş yüklerini Azure’ye kolaylıkla taşıyabileceksiniz.

Başka bir örnek ile açıklamaya devam edelim; geliştirme kodunuzu, testlerinizi veya uygulamalarınızı birden fazla kullanıcıya sahip bir makine üzerinde etkilemeden çalıştırmak isterseniz, iç içe sanallaştırma teknolojisini kullanabilirsiniz. İç içe geçmiş VM’lerde, bir sorun olsa bile, kullanıcılarınız bu durumdan etkilenmeyecektir.

Sizlerde Nested Virtualization hemen denemek isterseniz Mühendis Charles Ding’in iç içe geçmiş VM’leri birlikte kurmayı anlattığı Channel 9 videosunu aşağıda bulabilir ve videoda oluşturduğu, kullandığı PowerShell komut dosyasına da bu linkten erişebilirsiniz.

 

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir