;?>

Feed Rss

Azure Monitor’e Genel Bakış

01.31.2019, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Bugünkü yazımda sizlere Azure Monitor’ü genel hatlarıyla anlatmak istiyorum, çünkü Azure Monitor ismi aslında uzun süredir kullanmış olduğumuz iki çözümün birleşmesi ile karşımıza çıkan yeni bir Azure servisi. Bu iki servis nedir derseniz Log Analytics ve Application Insights işte bu iki eski dost Azure kaynaklarını ve hibrit ortamları izlemek için tek bir entegre deneyim sağlamak üzere Azure Monitor’de birleştirildi. Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum Log Analytics ve Application Insights servislerinden hiçbir işlevsellik kaldırılmadı ve kullanıcılar, her zaman tamamlamış oldukları senaryoları, hiçbir özellikten ödün vermeden gerçekleştirmeye devam edecekler.

Aşağıdaki şema ile sizlere konuyu biraz daha açmak istiyorum, diyagramın merkezinde, Azure Monitor tarafından kullanılan iki temel veri türü olan metrikler ve günlükler için veri depoları bulunur. Solda, bu veri depolarını dolduran veri izleme kaynakları var . Sağ tarafta, Azure Monitor’ün analiz, uyarı ve harici sistemlere aktarma gibi toplanan verilerle gerçekleştirdiği farklı işlevler vardır.

Peki Azure Monitor hangi verileri toplar derseniz, Azure Monitor birçok farklı kaynaktan veriler toplayabilir. Uygulamanızdan, uygulamanızdan, dayandığı tüm işletim sistemlerinden ve hizmetlerden, platformun kendisine kadar değişen kademelerde verilerini izlemeyi düşünebilirsiniz. Azure Monitor, aşağıdaki katmanlardan her birinden veri toplar:

  • Uygulama izleme verileri
  • Konuk İşletim Sistemi izleme verileri
  • Azure kaynağı izleme verileri
  • Azure aboneliği izleme verileri
  • Azure kiracı izleme verileri

Özetle Log Analytics ve Application Insights’ın yerini alan yeni bir Azure Servisi olan Azure Monitor’u sizlere tanıtmak istedim.

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir