;?>

Feed Rss

Azure DevTest Labs içerisinde VM’ler Oluşturmak ve Yönetmek için Azure CLI Kullanın

04.23.2017, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Microsoft, Azure kaynaklarına erişimi daha da kolaylaştırmak ve her platformdan destek verebilmek için her geçen gün yep yeni çözümler ortaya çıkarıyor. Bunlardan bir tanesi de Azure CLI, geçtiğimiz aylarda Azure CLI 2.0 sürümünü sunan Microsoft bu yeni sürümle işimizi çok daha kolaylaştırıyor. Aslında bu yazımda sizlere Azure CLI 2.0 sürümünün faydalarından veya nasıl kuracağınızdan bahsetmek gibi bir düşüncem yoktu. Bu yazımda Azure DevTest Labs içerisinde VM’ler oluşturmak ve yönetmek için Azure CLI kullanabileceğinizi anlatmak istiyordum ama öncesinde isterseniz kısaca bir Azure CLI 2.0’dan bahsedelim sonrasında konumuza geliriz.

Nedir Azure CLI 2.0 derseniz. Microsoft’un Azure kaynaklarını yönetmek için oluşturduğu yeni komut satırı deneyimidir. Bu deneyimi Azure Cloud Shell ile tarayıcınızda kullanabileceğiniz gibi macOS, Linux ve Windows işletim sistemlerinize yükleyebilir ve komut satırından çalıştırabilirsiniz.Sizlerde Azure CLI 2.0 deneyimini kendi sisteminizde yaşamak isterseniz kurulumunun nasıl yapıldığını bu linkten bulabilirsiniz.
 
 
Konumuza geri dönecek olursa Azure CLI ‘n en güncel sürümü olaran 2.0’ı kullanarak artık Azure DevTest Labs içerisinde yeni VM’ler oluşturabilir ve onları rahatlıkla komut satırının kolaylığı ve hızıyla her yerden yönetibilirsiniz. Azure CLI 2.0 ile Azure DevTest Labs içerisinde yapabileceklerinizden bazılarını kısaca aşağıda maddeler halinde listelemek istiyorum. DevTest Labs komutları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz bu linki incelemenizi önereceğim.
 
• Bir Azure Marketplace image’nı, özel image veya formülden bir VM oluşturabilirsiniz.
• VM’leri, image’ları, artifacts ve formulas gibi ilgili kaynakları listeleyebilirsiniz.
• Bir VM’de başlatma / durdurma gibi işlemleri yapabiirsiniz.
• Bir VM’e bağlanabilirsiniz
• Bir VM’e artifacts uygulayabilirsiniz.
 
Bir sonraki Azure yazısında görüşmek üzere
 
Ka®a
Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir