;?>

Feed Rss

Azure Charts ile Azure Yeniliklerini Yakalayarak Her An Güncel Olun

02.12.2020, Bulut Bilisim, by , .

Mshowto’da dün yayınlanan makalemde ağırlıklı olarak Azure sertifikalarından ve bu sertifikaların nasıl alınacağından bahsetmiştim ve okuyanlarınız yazı içerisinde sertifikasyon seviyelerini eminim görmüştür. Bu seviyeler aslında ilgilendiğiniz Azure servisindeki deneyim, bilgi ve becerilerinize göre oluşturuluyor. Bu seviyeleri artırmak için Azure servislerindeki çözümleri öğrenip, deneyimlemenizin çok önemli olduğunu herhalde birçok yazımın içerisinde defalarca anlatmışımdır. Bu açıklamaya rağmen sizlerle yaptığım sohbetlerde ya da bir araya geldiğimiz etkinliklerde sizlerden haklı bir serzeniş alıyorum o da şu; Biz elimizden geldiği kadar Azure servislerini yakından takip ediyoruz ama o kadar kısa sürede yeni servisler çıkıyor ya da var olan servislere yeni özellikler ekleniyor ki bunları yakalayamıyoruz dolayısıyla uzmanlaşmakta zorlanıyoruz diyorsunuz. Bu konuda da haksız sayılmazsınız ama aslında bu bir sorun değil Bulut Bilişim’in gücü. Bugünkü makalemin içeriği tam da bu konu üzerine Azure Charts ile Azure yeniliklerini nasıl yakalayacağınızı ve bilgilerinizi her an nasıl güncel tutacağınızı anlatacağım.

Yukarıda belirttiğim soru neredeyse sizlerle her görüşmemizde karşıma çıktığı için 2017 yılında bu konu hakkında bir paylaşım yapmış ve size bilgilerinizi Azure Update ile nasıl güncel tutabileceğinizi anlatmıştım. Ancak Azure update sitesi bol bol yazının olduğu görselin zayıf tutulduğu bir güncellemelerin ve yol haritalarının sizlerle paylaşıldığı bir yer. Bugün size Microsoft Bulut Çözüm Mimari Alexey Polkovnikov tarafından kişisel bir proje olarak geliştirien Azure Charts – Azure Grafikleri tanıtmak ve nasıl kullanacağınız hakkında birkaç örnek vermek istiyorum.

Azure Charts Nedir?

Azure Charts, Microsoft Bulut Çözüm Mimari Alexey Polkovnikov tarafından kişisel bir proje olarak geliştiren ve yukarıda sıralamış olduğum Azure değişikliklerinden, haberlerinden ve istatistiklerinden sizi güncel tutmak için otomatik olarak oluşturulmuş bir dizi grafiktir. Kaynak olarak birçok yerin RSS’leri ve web sitelerinden faydalanmaktadır. Alexey Polkovnikov bu projenin ilkelerini şu şekilde sıralıyor;

 • Bir grafiğin binlerce kelimeye bedel olduğunu.
 • Her seferinde yeni bir özelliğe dokunulabileceğini.
 • İlgli resmi kaynağa bir tıkla ulaşabileceğini.

Benim de bir süredir aktif olarak kullandığım görseli çok iyi tasarlanmış bu harika proje için kendisine teşekkür ediyorum ve birkaç örnekle Azure Charts’ın kullanımını anlatmak istiyorum. Öncelikle Azure Charts’a her gün girip takip etmenizi öneriyorum bunun içinde https://azurecharts.com/ adresini kullanmanız gerekmekte. Siteye girdiğinizde sizi böyle güzel bir arayüz karşılıyor. Bu arayüzün nasıl kullanılacağım sonrasında diğer sayfalarda Azure’daki hangi bilgilere ulaşabileceğinizi belirteceğim. Bu bölümde son bir ekleme yapmak istiyorum Azure Charts’ın en sevdiğim taraflarından bir tanesi her şeyin kategori kategori ayrılarak görselleştiriliyor olması. Örneğin Migration çözümlerine geldiğimde Site Recovery, Azure Migrate, DB Migaration Service Data Box görüyorum. Azure Charts’ı Azure servislerini anlattığınız bir sunum aracı gibi dahi kullanabilirsiniz.

İlk sayfa olan Azure Heat Map, Azure Update’deki son 6 aylık güncellemeyi görselleştirir ve bunu çok kısa zaman aralıklarında bir yapar. Örneğin güncellemenin olup olmadığını merak ettiğiniz bir servisin üzerine gelerek anında o servis hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ben Azure Backup servisinin üzerine geliyorum ve şu bilgileri görebiliyorum.

 • Güncelleme sayısını
 • Son 6 ayda gerçekleşen güncelleme sayısını
 • Son 1 haftada gerçekleşene güncelleme sayısını
 • Son güncelleme tarihini ve
 • Son güncellemeye ait bilgi

Tıkladığım anda bana direkt bu bilginin yer aldığı Azure Update sayfasına yönlendiriyor.

Azure Highlights ise başlıca konulara göre gruplandırılmış Azure Update verilerinin görsel özetidir Bu görseldeki veriler son 3 ayı kapsar ve günlük olarak yeniden oluşturulur. İstenirse Bulut rollerine göre filtrelenebilir.

Bir sonraki sayfa Azure Services Overview, burada kategorilere göre Azure hizmetlerinin genel halini görebilirsiniz. Bu bilgiler Azure Cloud Services sayfasından alınmaktadır ve servise tıklayarak daha fazla bilgiye kendi sayfasından erişebilirsiniz.

 

Bir sonraki sayfada olan Azure SLA Board‘dan günlük yayınlanan SLA – Hizmet Seviyesi Anlaşması otomatik olarak alınarak bu grafik yeniden oluşturulur.


Bu son bölümde diğer sayfaları da sizlere de anlatarak yazımı tamamlamak istiyorum;

 • Azure Status Board: Azure Durum Kartları sayfasında servislerinn en son durumlarını görebilirsiniz. Bu sayfadaki verilerde günlük olarak yeniden oluşturulur. Bölgelere göre hizmet durum bilgisi öğrenmek isterseniz, Azure Region Scope sayfasını kullanabilirsiniz.
 • Azure Timeline : Azure Zaman Çizelgesi sayfasında Azure hizmetlerinin belirli bölgeler için ne zaman kullanılabilir olacağı bilgilerine erişiebilirsiniz. Günlük olarak yeniden oluşturulur.
 • Regions
  • Azure Region Scope: Bölgeye göre hizmetlerin varlığı / durumu. Günlük olarak yeniden oluşturulur. VM bilgileri için Instance tiplerine göre olan kısmı kullanmanız önerilir.
  • Azure Region Lookup: Hizmetin durumuna / kullanılabilirliğine göre Azure bölgelerinde arama yapmanıza olanak verir. Buradaki bilgilerde günlük olarak yenilenir. VM araması için Instance tipler moduna geçmeniz önerilir.
  • Instance Tiplerine Göre
   • Azure Region Scope: VM tiplerine göre bölge durumları hakkında bilgiler verir.
    Günlük olarak yeniden oluşturulur.
   • Azure Region Lookup: Azure bölgelerine göre VM tiplerinin kullanılabilirliği /durumları hakkında bilgiler verir.
    Günlük olarak yeniden oluşturulur
 • Presence
  • Azure Presence Heat Map : Bölgeye göre Azure hizmetlerini gösterir.
  • Azure Rollout Heat Map: Bölgelere göre planlanan ve kullanıma sunulacak Azure hizmetlerini gösterir.
  • Instance tiplerine göre
   • Azure Presence Heat Map : Bölgeye göre mevuct Azure VM instance tiplerini gösterir.
   • Azure Rollout Heat Map : Bölgelere göre planlanan ve kullanıma sunulacak Azure VM instance tiplerini gösterir.
 • Solutions
  • Azure Solution Explorer: İlgili Azure hizmeti için yayınlanmış referans mimarileri, çözüm fikirlerini ve örnek iş yüklerini keşfedebileceğiniz sayfadır.
  • Azure Affinity Map: Referans mimarilere / çözümlere göre hizmet tasarımlarına bu sayfadan erişebilirsiniz.
 • Stories
  • Azure Customer Story Explorer : İlgili Azure hizmetleri için yayınlanan müşteri başarı öyküleri ve vaka çalışmalarına bu sayfadan erişebilirsiniz.
  • Azure Evidence Map: Sektörlere göre müşteri hikayelerini ve vaka çalışmaları bu sayfada sıralanmıştır.
  • Azure Evidence Highlights: Endüstrilere göre gruplandırılmış en son hizmet kullanım kanıtlarının görsel özetidir.
 • Fun
  • Azure Services Menu: Azure servislerini hiç restoran menüsü şeklide görmüşmüydünüz Bu sayfada başlangıçlardan başlayarak, tatlılara kadar Azure servislerini eğlenceli bir şekilde bulabileceksiniz.
  • Azure Quiz: Azure temellerini ne kadar iyi tanıdığınızı bu küçük sınav ile görebilirsiniz.

Umarım Azure konusunda kendini her an güncel tutmak isteyenleriniz için yararlı bir kaynak olmuştur.

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir