;?>

Feed Rss

System Center 2012 R2 ürünlerinin tamamının alt yapı sistemlerine dahil edilmesinin çok önemli olduğunu daha önceki bir çok yazımda okumuşsunuzdur. Bunun nedenlerini tekrar tek tek yazmak istemiyorum ama tüm System Center 2012 R2 ürünleri best practice’lere göre tasarlanır ve konfigüre edilirse herşeyin otomasyonlu, ölçeklenebilir ve kolay kullanılabildiği Private Cloud yapısı oluşmuş olur.

System Center 2012 R2 ürünlerinin tamamını en basit tabiriyle kurmaya karar verdiniz, bu bileşenleri nasıl dağıtmanız gerektiğini düşünüyorsanız, minimum kaç bilgisayara ihtiyacınızın olduğunu bilmek istiyorsanız ve hangi bileşenler bir arada olamaz gibi sorulara yanıtlar arıyorsanız bu makalede cevaplar bulabileceksiniz.

Tüm System Center bileşenleri dağıtmak için en az dört bilgisayara (fiziksel ya da sanal sunuculara) ihtiyacınız olacaktır. Tüm System Center bileşenleri performans sorunları ve düzgün çalışamama gibi nedenlerle aynı bilgisayarda bir arada bulunamazlar. Aşağıdaki dört bileşenden hiçbiri aynı bilgisayarda bulunamazlar:

  • DPM Management Server
  • Operasyon Manager Management Server
  • Service Manager Management Server
  • Service Manager Data Warehouse Management Server

Buna ek olarak, Configuration Manager ve Virtual Machine Manager veritabanları aynı bilgisayarda yüklü olamaz. Kalan System Center 2012 R2 bileşenlerinden App Controller, Orchestrator ve VMM birbirleriyle ve önceki listede yer alan dört bileşen ile bir arada bulunabilir. Bu nedenle, en az dört bilgisayar ile System Center 2012 R2 tüm bileşenlerin dağıtmak gerekmektedir.

Ayrıca System Center 2012 R2 bileşenlerini sanal makinelere kurulabilmektedir.

Kaynak:https://technet.microsoft.com/en-us/library/dn281928.aspx

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1352 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını, Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite yıllarında Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Bölüm Başkan Yardımcısı, Kıdemli Danışman, Birim Müdür Yardımcısı ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan Amazon Web Services, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yöneticilik, editörlük ve yazarlık yapmaktadır. Ayrıca Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv. -Arel Üniv. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir