;?>

Feed Rss

System Center 2012 R2 ve Windows Azure Pack ile Windows Azure Benzeri Yapınızı Kendiniz Kurun

07.10.2013, Bulut Bilisim, Makale, System Center Operations Manager, by , .

System Center 2012 R2 sürümü ile birlikte özellikle bulut tarafından çok fazla yeni özellik gelmekte.Bulut Bilişim ve özellikle Windows Azure hakkında kendi blogumda bir çok yazı yazdım,webcast yaptım ve seminerler verdim.Özellikle seminerlerde bir çok kişi Windows Azure meraklı gözlerle izledi ve sonrada test etme imkanı yakaladı.Bu yazımda sizlere System Center 2012 R2 ve Windows Azure Pack ile Windows Azure benzeri yapıların nasıl kurulacağından bahsedeceğim.

Aşağıdaki çizimde Windows Azure yapısının bir benzerine ait topoloji yer almaktadır.Sizlerde bu yapıya bir benzer kendi Windows Azure yapınızı kurmak istiyorsanız aşağıdaki linkte yer alan dokümanı indirin.

http://www.mustafakara.net.tr/wp-content/uploads/SC2012R2_EvaluationGuide.docx

 

Bu doküman tam 103 sayfa sizlere Windows Azure Pack ile Windows Azure benzeri bir yapının oluşturulması için gerekli olan herşeyi anlatıyor. Örneğin neler mi ?

  • Sistem gereksinimleri
  • Sistem konfigürasyonu ve topoloji
  • System Center 2012 R2 ürünlerin konfigürasyonu
  • Hyper-V’lerin konfigürasyonu
  • Ve diğerleri….

Zamanı olan ve bu tür yapılara meraklı kişiler için bence çok güzel bir doküman olmuş. Kendi Windows Azure yapınızı oluşturduktan sonra geri dönüşlerinizi bekliyorum J

Kaynak: http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=39297

Ka®a

 

 

 

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir