;?>

Feed Rss

SCOM 2012 Web View Widget

05.15.2013, Makale, System Center Operations Manager, by , 2.647 views.
Okuma Süresi: 2 dakika

Şirket yapısında bulunan IIS’lerin ve onlar üzerinde çalışan web sitelerin izlenmesi birçok firma için hayati önem taşımaktadır. Microsoft IIS sürümlerinin birçoğunu içeren management pack çıkarmış ve kullanıma sunmuştur.Bu yazımda sizlere code4ward.net’in geliştirmiş olduğu ve bir müşterimde kullandığım benimde çok hoşuma giden Web View Widget’tan bahsedeceğim.

Bu widget’ın en güzel özelliği bence kendinizin tasarlayıp uğraşmasına gerek kalmadan çok basit bir şekilde bir web sitenin dashboard’ını çıkarmak ve onu gözlemleyebilmektir.

İsterseniz bahsettiğim bu dashboard widget’ın ayarlanmasına başlayalım bunun için yapmanız gereken ilk şey aşağıda yer alan linkten widget’a MP dosyasını indirin.

Downlod Linki:
http://www.mustafakara.net.tr/wpcontent/uploads/code4ward.SystemCenter.WebViewWidgetPack.zip

İndirdiğiniz dosya zipli olduğundan extract edin ve içinden MP ‘i SCOM console içerisinde yer alan Administration bölümündeki Management Packs alanından import edin.

Daha sonra sıra geldi Widget oluşturmaya ,SCOM console içerisinde yer alan monitoring bölümünden istediğiniz bir yere (benim önerim custom oluşturduğunuz bir IIS klasörü yada MS ‘in IIS klasörü) yeni bir dashboard oluşturun.

Sonra aşağıda gördüğünüz gibi Click to add widget yazısına tıklayarak.Widget’ın oluşturulmasına başlayın

Template olarak code4ward.net’in “Web View Widget”‘ını seçin ve ilerleyin.

Web View Widget alanına izlemek istediğiniz URL’nin ismini yazın http://www.mustafakara.net.tr gibi yazmanız gerekmektedir.

İzlediğiniz web sayfasının yenilenme süresini ayarlamak isterseniz bunun için yapmanız gereken aşağıdaki resimde kırmızı ile belirtildiği gibi seçenekler ikonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

İzlenilen sayfanın yenilenme süresini bu alandan saniye cinsinden girmeniz gerekmektedir.

 

Bu küçük ama yararlı widget bence çok kullanışlı umarım sizlerde beğenirsiniz.

Kaynak:
http://gallery.technet.microsoft.com/Web-View-Widget-Management-0d14bd0a

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1385 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.