;?>

Feed Rss

SCOM 2012 Cumulative Update 3 (CU3) Yüklemesi

01.16.2013, Makale, System Center Operations Manager, by , .

System Center 2012 Operations Manager ‘ın geçtiğimiz aylarda Cumulative Update Rollups 3 sürümü yöneticilerin kullanımına sunuldu.Sizlere bu makalemde SCOM 2012 CU3’ün dağıtımının nasıl yapıldığını detayları ile anlatacağım. Bu güncelleme paketi ile SCOM 2012 tarafında nelerin değişeceği hakkında sizlere bilgiler vereceğim ancak tüm System Center 2012 ürünlerinden CU3 güncellemesi ile nelerin düzeltildiğini öğrenmek istiyorsanız linke tıklamanız yeterli olacaktır.

Öncelikle SCOM 2012 CU3 paketi ile mevcut SCOM 2012 de olan aşağıdaki sorunlar ortadan kalkacaktır;

 • Eğer bir web konsolu başlatmak için Windows Internet Explorer’ın 32-bit sürümünü kullandığınızda, "Microsoft.EnterpriseManagement.Presentation.Controls.SpeedometerGaugeUIController" denetleyicisi düzgün çalışmıyordu
 • Eğer bir Windows PowerShell cmdlet’i çalıştırdığınızda, aşağıdaki hata iletisini alırdınız

  Get-BPAModel bir cmdlet’i adı olarak kabul edilmezdi

 • Eğer "web uygulaması uygunluk denetimi" şablon örneğine bir URL değiştirmeye çalıştığınızda, değişiklik uygulanmazdı

SCOM 2012 CU3 paketini indirebileceğiniz linki sizlerle paylaşmak istiyorum.SCOM 2012 CU3 paketini indirmek için linke tıklayınız.SCOM 2012 CU3 paketini indirmek için linke tıkladığınızda aşağıda yer alan ekran görüntüsündeki gibi Microsoft Update Catalog’una gideceksiniz ve her bir SCOM 2012 bileşeni için bir CU3 paketinin olduğunu göreceksiniz.Yapınızda kullanmış olduğunuz bileşenlere göre bu paketleri add yazısına basarak ekleyin ve belirlemiş olduğunuz bir klasör içerisine indirin.


İndirmiş olduğunuz SCOM 2012 CU3 bileşenleri kendi klasörleri içinde olduğuna göre artık kurulup hazırlıklarına başlayabiliriz.


SCOM 2012 CU3 kurulum sıralamasını birazdan belirteceğim ancak tüm kritik güncellemelerde olduğu gibi CU3 geçilmesi sırasında sistemin tüm yedeğini almakta fayda var hatta almanız gerekmektedir J

SCOM 2012 CU3 kurulum sırası şu şekildedir:

 • Management server
 • Gateway server
 • Reporting server’lar
 • Web console rolüne sahip server’lar veya bilgisayarlar
 • Operations console rolüne sahip server’lar veya bilgisayarlar
 • Tabi ki SCOM 2012 yüklü agentlar

Şimdi sıra sıkıştırılmış paketleri çıkarmaya geldi.Her zaman yaptığınız bu klasik işlemi yaparak paketleri çıkarın.


Sıralamaya göre kuracağımız için ilk olarak Operations Manager Server kuruyoruz.Bunun için komut satırını kullanacağım komut satırını yönetici haklarına sahip bir şekilde açınız (Run as admin) ve aşağıda yer aldığı gibi komutu çalıştırın.Bu komut kullanımını diğer paketlerde de kullanacağız.

msiexec.exe /update <PaketAdı>

Örneğin extract etmiş olduğumuz KB2750631-AMD64-Server.msp paketi için aşağıdaki gibi komut kullanımı gerçekleştirilir:

msiexec.exe /update KB2750631-AMD64-Server.msp


Paketlerin kurulumu için komut kullanımı aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterilmektedir.


Komut kullanımından sonra kurulum başlıyor adımları takip ederek kurulumu tamamlayın.Kurulumun tamamlandığına dair bir bilgi gelmeyecektir bu yüzden endişe etmeyin.


Sonra aşağıdaki örnekte yer aldığı gibi diğer paketleri çıkarıp komutları kullanarak kurulumlarını yapınız.

msiexec.exe / update KB2750631-AMD64 Console.msp

msiexec.exe /update KB2750631-AMD64-WebConsole.msp

msiexec.exe / update KB2750631-AMD64 WebConsole.msp

System Center 2012 Operations Manager kurulum klasörüne gittiğinizde aşağıdaki gibi
7.0.8560.1036 numaralı yeni bir sürümü düzeyi ile yeni dosyaları görebilirsiniz.


Eğer dosyaların yukarıdaki gibi güncelleştirilmiş ürün sürümünü göremiyorsanız, o zaman düzgün güncelleme yapamadınız.Bu durumda yapmanız gereken şey tekrar aynı işlemi yapmanızdır.

SCOM 2012 Management Server güncelleştirildiğine göre sonraki adıma geçebiliriz.Bu adımda CU3 düzeltme ile gelen yeni yönetim paketlerini yüklememiz gerekmektedir

Not:Yalnızca bir kez CU3 güncelleştirilmiş yönetim paketlerini import etmeniz yeterlidir.Eğer yükseltme her SCOM sunucu rolü için yapılacaksa bu işlemi tekrar yapmak zorunda kalmazsınız.

Server güncelleştirmesi paketi (KB2750631-AMD64 Server.msp) kurulduktan sonra,aşağıdaki konuma gidin ve paketleri import edin.

C: \ Program Files \ System Center 2012 \ Operations Manager \ Server \
Management Packs for Update Rollups


Herhangi bir yönetim paketi nasıl import ediliyorsa yine aynı şekilde bu paketleri yüklememiz gerekmektedir.Bunun için Operations Console penceresinde "Administration" bölümünde "Management Packs" üzerine farenin sağ tuşu ile klikleyin "Import Management Packs" üzerine klikleyiniz.


Açılan pencerede Add butonunu seçiniz ve Add from disk… butonuna basınız.


Yönetim Paketini açtığınız lokasyondan yönetim paketi ile ilgili dosyaları seçiniz ve "Open" butonuna klikleyiniz.


Açılan ekranda "Install" butonuna klikleyiniz.

Bazı yönetim paketleri başka yönetim paketlerine ihtiyaç duyabilmektedir. Eğer yükleyeceğiniz yönetim paketi farklı bir yönetim paketine ihtiyaç duyuyorsa bu ekranda ilgili uyarıyı alacaksınız. Bu durumda, ihtiyaç duyulan yönetim paketini de indirip "Add" butonundan eklemelisiniz.


Yönetim paketinin yüklenmesi bir süre devam edecektir bu süre zarfında bekleyiniz.Yükleme işlemi bittikten sonra close butonunu klikleyerek yönetim paketi ekleme işlemini tamamlayınız.


Ajan yükseltmesi;

Agent yükseltme herhangi bir zamanda yapılabilir,SCOM 2012 konsolunu kullanarak ajanlar yükseltmek için, agent yükleme yöntemini kullabilirsiniz.

Önemli not:Elle yüklenen tüm agentları yine elle yüklemeniz gerekmektedir.Bunun için, MSP dosyası kopyalanır ve elle yükseltme gerçekleştirilir.


System Center 2012 Operations Manager CU3 paketinin nasıl yüklenmesi gerektiğini tüm ayrıntıları ile anlattım.Tecrübelerim bizlerin daha çok Cumulative Update paketi yükleyeceğimizi söylüyor.

Bir sonraki makalede görüşmek üzere…

Ka®a


Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


One Response to SCOM 2012 Cumulative Update 3 (CU3) Yüklemesi

 1. Pingback: SCOM 2012'ye SP1 Yükleme Bölüm - 1 | Mustafa Kara - System Center Cloud and Datacenter Management MVP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir