;?>

Feed Rss

SCCM Site Kodu Adlandırma Kuralları (Site Naming Conventions)

05.15.2014, Makale, System Center Configuration Manager, by , .

System Center Configuration Manager kurulumu yapmadan önce planlanması gereken en temel özelliklerden bir tanesi Site Kodlarıdır.Bu yazıda sizlere site code (kodu) belirlerken dikkat edilmesi gerekenleri, olmazsa olmazları kısacası Site Naming Conventions’tan Site adlandırma kurallarından bahsedeceğim.

Sitesi kodları ve site adları Configuration Manager 2007, 2012, 2012 R2 hiyerarşisinde siteleri belirlemek ve yönetmek için kullanılır. <Site adı> biçimi – Yapılandırma Yöneticisi konsolunda, site kodu <site kodu> olarak görüntülenir. Active Directory, Configuration Manager için extend edilir ve site kodları Active Directory Forest içinde birden fazla kullanılacak ise birbirinden farklı ve benzersiz olmalıdır.

Bu sebeplerden Configuration Manager hiyerarşi kurulumu yapmadan önce site kodları ve site adlarının aşağıdaki kurallar dikkate alınarak planlanması gerekmektedir.

 • Sitesi kodları Configuration Manager hiyerarşisinde sadece bir kez kullanılabilir yani Unique (eşsiz) olmalıdır.
 • Maksimum 3 karakterden uzunluğunda olabilir.
 • Alfanümerik karakterlerin kullanılması zorunluluğu vardır.
 • Sitesi kodları belirtirken A-Z arasında harfler, 0 ile 9 arasındaki sayılar ya da ikisinin kombinasyonları oluşan karakter dizisi verilebilir.
 • Sadece harfler ya da sadece rakamlar kullanılabilir.
 • Site adlarında – tire ya da () parantez kullanımı önerilir.
 • Microsoft Windows tarafından rezerve edilen AUX, CON, NUL, ya da PRN gibi isimler site kodu olarak kullanılamazlar.
 • Kurulumdan sonra site kodu ve ya site adı değiştirilemez.
 • Site kodlarının tanımlayacak, kolaylaştıracak site name’ler verilmesi önerilir.
 • Configuration Manager kurulumu sırasında site kodu zaten kullanımda olup olmadığının doğrulanması yapılmamaktadır.
 • The sequence of letters or numbers has no effect on the communications between sites.Harfler ve ya sayılar dizisi siteler arasında iletişim üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Site kodları ve site adlarının bu planlamaya göre yapılması sonraki zamanlarda SCCM tasarımınızı kolaylaştıracaktır.

Ka®a

 

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir