;?>

Feed Rss

SCCM 2012 R2 Client Tipleri ve Mimarisi

04.15.2014, Makale, System Center Configuration Manager, by , .

SCCM 2012 R2’nin istemci yönetimi konusunda birçok rakibinden uzak ara önde gitmesinin bence en büyük nedeni sadece Microsoft istemcileri değil, bunlar dışındaki diğer istemci işletim sistemlerinide yönetmesidir. Bu yazımızda SCCM 2012 R2 tarafından desteklenen istemci tiplerini ve istemci mimarisinde kullanılan bileşenleri inceleyeceğiz.

SCCM 2012 R2 istemci yönetiminde Ubuntu, Centos, Debian, Mac OS başta olmak üzere, birçok farklı sistemi yönetebilmekte. Yönetim yaptığı tüm istemci listesi aşağıda yer alıyor.

 

Ayrıca Configuration Manager Client mimarisine bakmak gerekirse, SCCM kendi bileşenlerini (Core Compenents, Hardware Inventory v.d.) yönetirken Windows’un belirli bileşenleri ve ya run time modüllerini kullanır. Bunlarıda aşağıdaki ekran görüntüsünde görebilirsiniz.

Bu Windows bileşenlerini ve ya modüllerini bilmek SCCM Client tabanlı sorunları çözmede büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Siz siz olun yinede WMI’a dikkat edin , buda benden bir ipuçu J

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir