;?>

Feed Rss

Geleneksel bilgi teknolojileri yönetiminin yerini son yıllarda bulut teknolojierinin aldığını görmekteyiz.Bulut bilişimi; Sisteminizde ihtiyaç duyduğunuz yazılım (software), donanım (hardware), veri saklama (storage) ve barınma gibi temel ihtiyaçların size uzak bir veri merkezinden internet bağlantısıyla sunulması olarak açıklayabiliriz.

Bulut bilişim çeşitlerine bakıldığında karşımıza 4 temel yapının çıktığı görülmektedir;

Public Cloud; Internet üzerindeki sunucular ile verilen cloud hizmetidir.

Private Cloud; Şirket bünyesinde oluşturulmuş sunucular ile verilen cloud hizmetidir.

Community Cloud; Burada bulut bilişim alt yapısı belirli kurum ve ortak hareket eden kuruluşlar tarafından paylaşılmaktadır. Topluluk üyeleri uygulama ve verilere erişebilmektedir.

Hybrid Cloud; Bir şirketin verilerin güvenliği vb nedenlere göre hem public hemde private cloud kullanması ile ortaya çıkan yapıdır.

Özellikle birçok şirkette kendi kurum içi (on premise) veri merkezlerini yine kendileri şu sebeplerden dolayı yönetme istemektedirler. Şirketlerinin bağlı bulundukları sektöre göre oluşan regülasyon sorunları, verinin dışarı çıkması ile ilgili çekinceler ve son teknolojilere sahip alt yapı imkanları ve bilgi teknolojileri çalışanlarına sahip olma.

Yukarıda sıralanan istekleri karşılayabilen kuruma özel bulut tipi Private Cloud’dır.Private Cloud ile var olan veri merkezine çok fazla yatırım yapmadan hatta sıfır maliyetler ile yalıtılmış, otomasyonlu, merkezi yönetim yapılabilen ve sadece o kuruma ait bir yapının kurulması mümkündür.

Peki Private Cloud’un Microsoft teknolojileri ile nasıl oluşturulduğu, hangi ürünlerin kullanıldığı konusuna gelirsek ilk olarak karşımıza çıkan alt yapıyı oluşturan en temel ürünler Windows Server ve Hyper-V’dir. Bunun dışında yönetimi sağlayan ve MS Private Cloud’un olmazsa olmaz ürünleri Microsoft System Center Ürün Ailesinden oluşmaktadır. Bu ürünleri aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz. Ayrıca Microsoft Private Cloud yapısında kullanılan bazı ürünleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Donanım: Microsoft Private Cloud Fast Track: http://aka.ms/PCFT
Yazılım: Windows Server 2012 R2
Host OS: Directory Services, DHCP, DNS, Group Policy, Hyper-V, Failover Clustering, PowerShell
Guest OS: Apps, Exchange, File Server, SharePoint, SQL Server ve diğerleri…
Çözüm Hızlandırıcıları:
 • Data Classification Toolkit
 • Microsoft Assessment & Planning Toolkit (MAP)
 • Microsoft Deployment Toolkit (MDT)
 • Security Compliance Manager (SCM)
 • Virtual Machine Servicing Tool (VMST)

Yönetim:

 • System Center Configuration Manager (SCCM)
 • System Center Operations Manager (SCOM)
 • System Center Virtual Machine Manager (SCVMM)
 • System Center Data Protection Manager (SCDPM)
 • System Center Orchestrator (SCOrch)
 • System Center Service Manager (SCSM)
 • System Center App Controller (SCAC)

 

Bu ürünler ile bir veri merkezi otomasyonlu bir şekilde (SCOrch ile) uçtan uca izlenerek (SCOM ile) , tüm uygulamaların kurulabildiği, işletim sistemi dağıtımın otomatik yapıldığı, envanterlerin alınabildiği ve güncellemelerin yapılabildiği (SCCM ile) , kullanıcı taleplerinin, problemlerinin self-service alınabildiği bir ara yüzün olduğu (SCSM ile), sanallaştırma yapısının merkezi yönetildiği (SCVMM ile) , yedekleme ve felaket durumlarına karşı hızlı geri dönüşlerin yapılabildiği (SCDPM ile) ve istenirse Public Cloud ve Private Cloud teknolojilerini buluşturabilen (SCAC ile) muazzam bir Private Cloud yapısı kurulabilmektedir.

Bu yazımda sizlere Microsoft Private Cloud’un temelini oluşturan ürünleri ve bir araya geldiklerinde nasıl bir birliktelik oluşturduklarını anlattım.

Başka bir makalede görüşmek üzere….

Ka®a

Kaynak:http://www.microsoft.com/en-us/server-cloud/solutions/virtualization-private-cloud.aspx#fbid=R2J2Ufn9Ljj

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir