;?>

Feed Rss

MSDE (Microsoft SQL Server Desktop Engine)

08.30.2007, Makale, SQL Server, by , .

MSDE ismini çok duyduk yeri geldi WSUS kurarken karşımıza çıktı yeri geldi başka bir Microsoft uygulamasında bu makalede MSDE detaylı bir şekilde inceleyip bize sunduğu hizmetlere bakacağız.

Microsoft firmasının veritabanı hizmetinde kullanıcılara sunduğu ücretsiz yazılımı MSDE en çok indirilen ve kullanılan yazılımlardan bir tanesidir.MSDE tam olarak olmasa da SQL Server ‘ın yerini tutabilmekte.Microsoft SQL Server Desktop Engine aşağıda yer alan linkten indirebilirsiniz.

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=413744d1-a0bc-479f-bafa-e4b278eb9147&displaylang=en

MSDE kurulumu yapılacak bilgisayarın minumum donanım gereksinimleri şu şekilde olmalıdır.

Intel Pentium 166 MHz veya daha yüksek işlemci Windows XP: 128 MB RAM Windows 2000: 64 MB RAM Diğer tüm işletim sistemleri için 32 MB of RAM 44 MB kullanılabilir boş alan

MSDE kurulabilecek işletim sistemleri ise aşağıda yer almaktadır:

Windows Server 2003 ‘ün tüm sürümleri Windows 2000 Server ‘ın tüm sürümleri Windows NT Server 4.0 SP5 veya sonrası Windows NT Workstation 4.0 SP5 veya sonrası Windows XP Professional ve Home Edition Windows 2000 Professional Windows 98 ve ME MSDE oluşturulabilecek veritabanının boyutu 2 GB fazla olamaz ayrıca veritabanına bağlanacak kullanıcı sayısı 5 ‘i geçemez.

MSDE görüldüğü üzere Microsoft Windows’un neredeyse tüm sürümleri üzerine kurulabilmekte.MSDE kurulumuna geçebiliriz.İndirilen kurulum dosyası aşağıda yer almakta.Resim-1

image001

Resim-1

Setup.exe tıklayarak kuruluma başlıyoruz.Herhangi bir ekran daha karşımıza çıkmayacak ve kurulum tamamlanacak.

image002

Resim-2

MSDE kurulduktan Startup’a SQL Server Service ve SQL Server Agent çalıştırabilmemizi sağlayan Service Manager gelmekte.Bu araça tıklayarak servisleri durdurup çalıştırabiliriz.Resim-3

image003

Resim-3

SQL Server Service Manager kendisini Notification area atmakta gerektiğinde buradan açma imkanı sunmakta.Resim-4

image004

Resim-4

Service Manager istenilen servisleri çalıştırmak ve durdurmak imkanı sağlamakta.Resim-5

image005

Resim-5

MSDE ,MS SQL Server 2000’deki gibi 2 çeşit kimlik doğrulama tipi (authentication) sunmakta.Windows authentication ve Mixed authentication.Registry’den bu kimlik doğrulama tipleri değiştirilebilmekte.Bunun için Resim-6’da yer alan yere gelip LoginMode DWORD değeri şu şekilde değiştirilmelidir.Windows authentication için 1 Mixed authentication için 2 değeri girilmelidir.

image006

Resim-6

MSDE’de mixed authentication geçmiş ve SQL Server ‘da yer alan en geçerli olan kullanıcı olan “sa” şifresini bilmiyorsak ve değiştirmek istiyorsak bunun için Query Analyzer şunları yazmak yeterli olacaktır. sp_password null <I>’yeni passsword'</I> ‘sa’.

Son olarak MSDE üzerine bir veritabanı açılmasını inceleyeceğiz.Bunun için bir uygulama ile örnek vereceğim.Uygulamanın veritabanına bağlantı aracını kullanıyorum.Resim-7

image007

Resim-7

MSDE yüklü olduğu bilgisayara bağlantı sağlantı artık bu araç ile veritabanı oluşturabiliriz.Resim-8

image008

MSDE lisansız ve ücretsiz bir yazılım olması küçük boyutlu veritabanı kullanıcıları çok önemli bir yazılım.Bir sonraki makalede MSDE’nin yeni sürümü olan SQL Server 2005 Express Edition’ı inceleyeceğiz.

Kaynak:

http://www.microsoft.com/sql/prodinfo/previousversions/msde/prodinfo.mspx

Bir Sonraki Makalede Görüşmek Üzere…

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Comments are closed.