;?>

Feed Rss

Yeni GS-Serisi Azure Sanal Makineler

09.18.2015, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Microsoft, Azure IaaS alt yapısının en önemli bileşeni olan virtual machinelerin serilerini genişletmeye devam ediyor. Yakın bir zamanda duyurulan Azure VM serisi ise GS olarak adlandırıldı. İsterseniz GS-serisi makinelerin özelliklerini incelemeye başlayalım.

Azure yüksek performans gerektiren işler için Azure Premium Depolama performansı ile G-serisinin gücünü birleştirerek GS-serisi makineleri oluşturdu. GS serisi makinelerde tek bir VM bağlı 64 TB diskler barındırma ve disk bant genişliğini de saniyede 2,000 MB’ye kadar çıkmasına imkan veriyor. İsterseniz GS-serisi sanal makinelere ait tabloyu birlikte inceleyelim.

GS-serisi makineler, Premium depolama alanını kullandıkları için SSD disklere ve yüksek IOPS değerlerine sahip, böylelikle kalıcı disklerde düşük gecikme süresi sağlanıyor. Yüksek verimli önbellek sağlamak için Blob önbellek adında bir bileşen ile yönetiliyor.

GS

Bir sonraki yazımızda mevcut DS-serisi VM’leri GS-serisi makinelere nasıl dönüştürüp yeniden nasıl ayarlayabileceğinizi anlatacağım.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir