;?>

Feed Rss

OMS Portal Azure Portala Taşınıyor

09.03.2018, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Benim de daha önce hem kendi blog’um hem de mshowto.org üzerinden teknik makalelerini yazdığım ve çok başarılı bulduğum bir ürünle ilgili size bilgi vermek istiyorum. OMS Portal artık Azure Portal’a taşınıyor. Haberimiz bu isterseniz biraz da detaylara bakalım. Microsoft bulut servislerini ( Azure, Office 365, EM+S, OMS v.d) kullananlarınız var bir süredir önemli bir çok çözümün Azure Portal içerisine dahil edildiğini görebilirler örnek vermek gerekirse Intune gibi. Bence bu yine Microsoft’un önemli stratejisi ve gelecek vizyonu, çünkü Azure her şeyin merkezine alınıyor. Aslına bakarsanız Azure portal, tüm Azure hizmetlerinin kalbi ve kaynakları sabitlemek için panolar, kaynakları bulmak için akıllı aramalar ve kaynak yönetimi için etiketleme gibi özelliklerle zengin bir yönetim deneyimi sunuyor. İzleme ve yönetim iş akışının birleştirilmesi, düzene koyulması için OMS portal yetenekleri Azure portal içerisine eklenmeye başlandı. OMS Portal’ın tüm özellikleri artık Azure Portal’ının bir parçası olarak kullanıma sunuluyor. Aslında, Azure portalı aktif kullananlar ya da gelişmeleri yakından takip edenler şunu fark etmiştir Traffic Analytics – Trafik Analizi gibi yeni özelliklerden bazıları yalnızca Azure Portal’da kullanılabilir olarak gelmekte. Görünen o ki OMS portal içerisinde yaptığımız her şeyi Azure Portal’da daha fazlası ile gerçekleştirebileceğiz.

Bu arada OMS portal resmi olarak 15 Ocak 2019 tarihinde emekliye ayrılacak yani artık OMS kullanımı için tek yer Azure Portal olacak. İsterseniz bu portal taşıması ile birlikte nelerin değişeceğine, neler yapmamız gerektiğine ve diğer detaylara bakmaya başlayalım.

Öncelikle neler değişiyor bunlara bakalım, aşağıdaki değişiklikler OMS portalının kullanımdan kaldırılmasıyla duyurulmaya başlanacaktır. Bu değişikliklerin her biri aşağıdaki bölümlerde daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır:

 • Yalnızca Azure portalında workspaces – yeni çalışma alanları oluşturabilirsiniz.
 • New alert management experience – Yeni uyarı yönetim deneyimi, Alert Management solution – Uyarı Yönetimi çözümünün yerini alır.
 • Kullanıcı erişim yönetimi Azure rol tabanlı erişim denetimi kullanılarak – RBAC, Azure portalında gerçekleştirildi.
 • Aynı işlevler çalışma alanı sorguları aracılığıyla etkinleştirildiğinden Application Insights Connector – Uygulama Trendleri Bağlayıcısı artık gerekli değildir.
 • OMS Mobile App kullanımdan kaldırılıyor.
 • NSG çözümü, Traffic Analytics çözümüyle sağlanan gelişmiş işlevsellik ile değiştiriliyor.
 • System Center Operations Manager’dan Log Analytics’e yeni bağlantılar için güncelleştirilmiş yönetim paketlerin yüklenmesi gerekiyor.
 • Update Management – Güncelleme Yönetimi’ndeki değişiklikler hakkında ayrıntılı bilgi için bu linke bakmanız gerekmekte.

Okuduğumuz kadarı ile bu portal taşımasından dolayı gerçekleşecek olan değişiklikler bunlar, peki daha önce OMS portal kullananlar ne yapmalı şimdi de ona bakalım. Aslına bakarsanız çoğu özellik herhangi bir geçiş yapmadan çalışmaya devam edecek olsa da, aşağıdaki görevleri gerçekleştirmeniz gerekecektir:

 • Kullanıcı izinlerinizi Azure portalına taşımanız gerekiyor.
 • Güncelleme Yönetimi çözümünün geçişi hakkında ayrıntılı bilgi için yukarıda belirttiğim maddelerin sonuncusunda yer alan linkten faydalanabilirsiniz.

Peki, Kullanıcı erişimi ve rol geçişleri nasıl olacak diye merak ediyorsanız onu da kısaca şu şekilde açıklayalım. Azure portal erişim yönetimi OMS Portal’daki erişim yönetiminden daha zengin ve daha güçlüdür. Azure portalında zaten uygun erişime sahip olabilirsiniz. Bu durumda, herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmez. Uygun erişime sahip olmadığınız birkaç durum var; bu durumda yöneticiniz size izin atamalıdır.

 • OMS portalında ReadOnly Kullanıcı izinleriniz var, ancak Azure portalında izinler yok.
 • OMS portalında Katılımcı izinleriniz var, ancak Azure portalında yalnızca Reader erişimi var.

Her iki durumda da, yöneticinizin size uygun rolü aşağıdaki tablodan el ile ataması gerekir. Bu rolü kaynak grup veya abonelik düzeyinde atamanızı öneririz. Her iki durum içinde kısa bir sürede daha fazla bilgi sağlanacaktır diye düşünüyorum.

Yukarıdaki önemli detaylardan sonra birkaç bilgi daha vererek yazımı sonlandırmak istiyorum. Artık OMS portalı kullanarak yeni çalışma alanları oluşturamayacaksınız. Azure portaldan yeni bir çalışma alanı oluşturmak yine çok kolay bunun için tek yapmanız gereken Azure portalından Log Analytics’e gelmeniz ve yeni workspace – çalışma alanı oluşturmanız olacaktır. Ayrıca benim de daha önce ki OMS makale serisinde çok beğendiğimi belirttiğim OMS Mobile Uygulaması OMS portalı ile birlikte emekliye ayrılıyor. OMS mobil uygulaması yerine, BT altyapınız, gösterge panolarınız ve kaydedilmiş sorgularınız hakkındaki bilgilere erişmek için, Azure portalına doğrudan mobil cihazınızdaki tarayıcınızdan erişmeniz gerekecektir.

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir