;?>

Feed Rss

MS Datacenter TCO Analysis Tool (Veri Merkezi Maliyet Hesaplama Araçı)

12.02.2013, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Günümüz IT dünyasında herhalde herşeyin başı maliyet ve bu maliyetlere göre iş sürekliliğinin sağlanması.Birazdan bahsedeceğim yazımda sizlere Datacenter’larda (Veri Merkezi) TCO (Total Cost of Ownership) hesaplanmasından bahsedeceğim.Öncelikle TCO kavramı nedir buna açıklık getirmek istiyorum , TCO : Toplam Satın Alma Maliyeti veya Toplam Sahip Olma Maliyeti olarak IT yöneticilerinin veya sorumlularının karşısına çıkar ve artık rakamlar,fiyatlar,teklifler işin içine yada birbirine girer 🙂

Yapınızda var olan Microsoft sistemlerden oluşmuş datacenter’ınızın maliyeti ile bulut üzerinde oluşturmayı düşündüğünüz datacenter’ın maliyetini kıyaslamak ve üst yönetime rapor sunmanız istendi.Yada başka bir örnek ile ilerleyelim VMware sistemlerden oluşmuş bir datacenter’ınızı buluta taşımak istiyorsunuz yine işin içine maliyet girdi çok kısa sürede bu raporu oluşturmanız gerekiyor.

Yukarıda bahsettiğim örneklere benzer bir çalışma yapmak istediğinizde online olarak başvuracağınız bir kaynağı Microsoft bizlere bir analiz araçı ile sunmakta.Microsoft Datacenter TCO Analysis Tool‘a linke tıklayarak erişebilirsiniz.

dctco1

Bu araçı aslında kullanmak çok kolay raporu oluşturacak maliyetleri gösterecek değerlerin girilmesi gerekiyor bunun için ” Begin Assesment ” butonuna tıklıyoruz.Aşağıda yer alan ekran görüntüsünde olduğu gibi tüm bilgileri doğru bir şekilde girip ” Summit ” butonuna basmanız yeterli.

dctco2

Aşağıdaki ekran görüntüsünde yer aldığı gibi rakamlar , maliyetler sizlerle 🙂 artık yorumlamak size ve yöneticilere kalmış durumda.

 

Daha fazla detay görmek için ilgili başlıklardaki + butonuna basmanız yeterli olacaktır. Örnek olarak Executive Summary (Yönetici Özetine) basalım.

dctco4

Executive Summary detayları aşağıda görünmekte, isterseniz reset atarak yeniden işlemlere başlayabilir yada Print Report butonuna basarak raporun çıktısını alabilirsiniz.

dctco3

Ben bu tool’u çok beğendim umarım sizlerinde işine yarar,deneyenler lütfen çıkan sonuçların tutarlılığı konusunda bana bilgi verirse çok sevinirim..

Ka®a

 

 

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir