;?>

Feed Rss

Microsoft Operations Management Suite (OMS) Backup

09.12.2015, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Microsoft Operations Management Suite (OMS) makale serisine Solutions Galery içerisinde yer alan ve çok fazla kullanılan çözümlerin anlatımı ile devam edeceğim. Microsoft OMS Solutions Galery makalesine bu linkten erişebilirsiniz. Bu makalede en çok kullanılan Microsoft OMS çözümlerinden birisi olan Azure Backup’ı inceleceğiz.

Microsoft Operations Management Suite (OMS) ürün ailesi aslında bizlere Log Search ve Monitoring, Azure SR, Azure Backup ve Azure Automation bileşenleri ile sunulan adında da yer aldığı gibi bir Suite ürün olarak verilmekte. Bu ürün Azure yapısındaki servisleri kullanabiliyor, peki Microsoft OMS’te nasıl bir kullanımı var sorusunu bu makale ile yanıtlayacağız.

Microsoft Operations Management Suite (OMS) login olduktan sonra (genelde bu çözümleri eklediğinizi düşünüyorum) ana ekranda çözümler dashboard olarak karşımıza gelmekte, ilk olarak ilgili çözümün tile olarak özetini anında görebilmekteyiz. Aşağıdaki resmi incelediğinizde Azure Backup özelliğini kullandığımı, çözüm olarak Microsoft OMS’e eklediğimi ve oradan da bilgiler alabildiğimi görebiliyorsunuz. Şu an için Microsoft OMS üzerinde konfigüre edilmiş bir adet Azure Backup özelliğimin olduğunu ve oradan da 1 sunucumun yedeğinin alındığını ve yedeğin boyutununda 270 GB olduğunu. Şimdi Backup tile tıklayıp detayları incelemeye başlayalım.

Backup tile’na tıkladığımda Backup ile ilgili konfigürasyon ve management yapabileceğim bölüme geldim. Kafanızda şu sorunun hemen oluştuğunu düşünüyorum, buradan Azure Backup konfigürasyonu ve yönetimini yapabiliyor muyum? Hayır buradan konfig ve yönetim yapılamıyor Microsof OMS sizi Microsoft Azure yönetim portalına yönlendiriyor. Azure Backup için tüm ayarlamalar Azure portaldan yapılıyor. ( Register Items, Protected Items v.b. tüm işlemler) . Ayrıca Azure Backup tile içerisine girdiğinizde sizlere özet dashborad ve yedeğin toplam boyutunu gösteren dashboard geliyor.

Microsoft OMS üzerinde gördüğünüz benimde aşağıdaki resimde kırmızı ile işaretlediğim config ve manage’n aslında başka görevleri var isterseniz şimdide bunları inceleyelim. Öncelikle Configure tıklıyorum.

Configure içerisinde Azure üzerinde oluşturmuş olduğunuz Backup buradan Microsoft OMS’e kaydedebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken Accountu seçmeniz ve Save ile kaybetmeniz. Yine burada yer alan Create a new Backup Vault yazısına tıkladığınızda Microsoft Azure Portala yönlendiriliyorsunuz. Aynı şekilde Manage tıkladığınızda da Microsoft OMS sizi Microsoft Azure portalına yönlendiriyor.

Create a new Backup Vault’a ya da Manage tıkladığımda Azure Portala yönlendiriliyorum ve bir ayar yapmak istediğim de ya da yeni bir vault oluşturup config etmek istediğimde Azure portalı kullanıyorum.

Bir sonraki Microsoft OMS makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir