;?>

Feed Rss

Microsoft Azure Ultra Disk’ler

08.19.2019, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Microsoft Azure‘un en çok kullanılan hizmetlerinden birisi olan stroge ve disk hizmetlerrine geçtiğimiz birkaç gün önce yeni bir özellik daha geldik. Microsoft Azure Ultra Disk Stroage’ın genel kullanılabilirliği sayesinde, buluta taşınan veya bulutta çalışan veri yoğun iş yükleri için yüksek performanslı Azure Managed Disk’in yeni neslini sunuyorlar.

Azure Ultra Disk, SAP HANA, Microsoft SQL Server, MongoDB, Cassandra, Oracle DB, Postgre SQL, NoSQL, MySQL ve daha fazla veritabanları ve uygulamalar için maksimum derecede ölçeklenebilir, yüksek performanslı ve milisaniye gecikme süresi elde etmenize yardımcı olacak bir çözüm olarak kullanıma çıkmakta.

  • Azure Ultra Diskler, buluttaki sınıfının en iyi IOPS, verim ve geçikme erişmini sağlar. Ayrıca aşağıda belirtilenleri yapabilirsiniz:
  • Granül artışlarla 4 GiB ila 64 TiB arasında değişen farklı disk boyutları arasından seçim yapabilirsiniz.
  • 160K IOPS ve disk başına 2 GB / sn’ye kadar sıfır kesinti süresi ile performansı ölçeklendirebilirsiniz.
  • Düşük depolama kapasitelerinde bile disk başına ihtiyacınız olan optimum performansı elde edersiniz.

Önizleme aşamasında birçok Azure müşterisi tarafından, Sanal Makine ve Container iş yükleri için Azure’da yeni performans ve ölçek düzeylerine başarıyla ulaşıldığını bildiren Azure ürün yöneticileri, sonuçları kendileri test etmek isteyen müşterilen hemen Azure Ultra Disk Storage’ları kullanabileceğini bildirdiler.

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir