;?>

Feed Rss

Microsoft Azure Stack Technical Preview 1 Çıkaracağını Duyurdu

01.26.2016, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Microsoft, Azure Cloud hizmetlerini müşterilerinin veri merkezlerine getirmek istiyor ve bu konuda benim blogumda da yazıları yer alan Azure Stack’i geliştirmeye devam ediyor. Bugün Microsoft kendi portalları ve sosyal medya kanallarından Azure Stack’in Technical Preview 1 sürümünü 29 Ocak 2016 Cuma günü çıkaracağını duyurdu.

 

azurestacktp1

Şimdilik, Azure Stack’in TP1 sürümü Microsoft’un genel vizyonu anlatan oldukça sınırlı bir sürüm. Sadece belli Microsoft platformu için öngörülüyor ve kurumsal ölçekli veri merkezi ortamında için tasarlanmışa benzemiyor, nedenine gelirsek çıkacak olan Azure Stack TP1 sürümü örneğin tek bir makine desteklemekte.Tam sürümün çıkış tarihi 2016 Q4 gibi planlanıyor.

Birçok yönden, Azure Stack Microsoft’un genel hibrid bulut stratejisine yönelik bir adım olarak konumlandırılıyor. Eğer düzenli olarak kendi veri merkeziniz ve Azure arasında bazı iş yüklerini taşımak için tek bir platform istiyorsanız ve yine kendi veri merkezi genelinizde ve bulutta API’leri yalnızca bir set olarak bulundurmak istiyorsanız işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracak bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Azure Stack’a ait Özet Mimari

2016-01-26_0821

Microsoft, Azure Stack’i Azure’un ““high-fidelity”” versiyonu olarak açıklıyor. Şu an için olmasa da, plan tüm Azure hizmetlerini on-premise yapılarda kullanılabilir hale getirmek olacak gibi görünüyor. Azure Stack bu sürümde çoğunlukla temel bileşenlerin üzerinde duruyor örneğin: compute, depolama ve ağlar.

Microsoft, Azure ve Azure Stack ürünlerinin ikisini de temel teknolojilerin bir sürümünü olarak paylaşmak ve tek mimari üzerinde standardize etmek için çalışıyor. Microsoft, kurumsal veri merkezi ve bulut ortamını “Tek Azure Ekosistem” dediği modelde etkinleştirmek istiyor. Bu şu anlama geliyor hem yazılım geliştiriciler hem de IT yöneticileri için tek bir araç setinin kullanımı artık mümkün olabilecek ve geliştirilen uygulamaların kurum içinde ya da bulutta çalışmaması gibi endişelerin olmayacak. (Visual Studio ve PowerShell dahil) Aynı zamanda Azure Stack de Azure da aynı kullanıcı arayüzü kullanmaktadır.

Microsoft Azure Stack Technical Preview 1 ‘e ait bilgiler şu anda bu kadar ama ürün hibrid senaryo ve tek bulut eko sistemi ile çok etkili olacağını şimdiden belli ediyor.

Son olarak 3 Şubat 2016 günü Jeffrey Snover ve Mark Russinovich’in ağzından Azure Stack’in gelişimini dinlemek isteyenlerin kaçırmaması gereken bir webcast var. Bence şimdiden takvimlerinize kayıt edin.

azurestackwebcast

Ka®a

 

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir