;?>

Feed Rss

Microsoft Azure Backup Yenilikleri

08.26.2015, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Microsoft Azure servislerinin birçok firmanın BT ihtiyaçlarını en üst düzeyde karşılayacak şekilde tasarlandığını ve yüksek SLA değerleri ile sunulduğunu artık hepimiz biliyoruz. Bir şirketin gündelik operasyonlarının belki de en önemlilerinden birisi olan ve yüksek maliyetli çözümlerle karşılandığı Backup (yedekleme) Microsoft Azure tarafında çok düşük maliyetlerle sunuluyor. Bu yazımda sizlere Microsoft Azure Backup tarafında gelen yeni özellikleri anlatmaya çalışacağım.

Microsoft Azure Backup’ta artık en yüksek disk boyutları, yüksek kapasiteler ve daha fazla sanal makine yedekleme özellikleri geliyor. İsterseniz bu konuyu maddeler halinde detaylandıralım.

  • İşletim sistemi diskine ek olarak 16 adet disk daha yedeklenebiliyor.
  • Yedekleme de günlük, haftalık, aylık yedeklemeler oluşturulabilmekte.
  • Virtual machineleri 99 yıllık uzun bir süre muhafaza edebilme seçeneği.
  • Çevrim dışı virtual machineleri yedekleme.
  • Devam eden yedekleme işlerini iptal etme.
  • Yedekleme politikaları oluşturma.
  • Backup ve restore raporlarını günlük, haftalık, aylık bilgiler şeklinde alma.
  • Backup Vault’taki 1.7 TB boyutu şu an 54 TB seviyelerinde.

Böyle güzel gelişmeleri sizlere duyurmaya devam edeceğim, bir sonraki makalede görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir