;?>

Feed Rss

Ephemeral OS Disk Public Preview Olarak Kullanıma Sunuldu

05.08.2019, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Geçtiğimiz günlerde yapılan duyurulardan bir tanesi de Ephemeral – Geçici İşletim Sistemi diskinin genel ön izleme olarak kullanıma sunulacağının bilgisiydi. Ephemeral – geçici işletim sistemi diskleri, uygulamaların bireysel VM hatalarına karşı toleranslı olduğu ve ölçekte dağıtılması veya bireysel VM’leri yeniden biçimlendirmesi için geçen süreyle daha fazla ilgili olduğu iş yükleri için önerilmekte

Klasik dağıtım modeli kullanılarak dağıtılan uygulamalar için Azure Resource Manager (ARM) dağıtım modeline geçmek için de uygundur. Ephemeral – geçici işletim sistemi diskinde, daha düşük okuma / yazma gecikmesi ve daha hızlı sanal makine yeniden biçimlendirmesi gözlemlenir. Buna ek olarak, geçici işletim sistemi diski ücretsiz olarak kullanıma sunulmaktadıır yani geçici işletim sistemi diski için depolama maliyetiniz yoktur.

Ephemeral – Geçici İşletim Sistemi disklerinin temel özellikleri şunlardır:

  • Hem market place’deki hem de custom image’lari destekler.
  • VM’lerini orijinal önyükleme durumuna hızlıca yeniden biçimlendirilebilir.
  • VM image’larini VM Önbelleğinin boyutuna kadar dağıtabilirsiniz.
  • Temporary – Geçici bir diske benzer daha düşük çalışma süresi gecikmesi sağlar.

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir