;?>

Feed Rss

Azure’da Generation 2 Sanal Makineler – Genel Önizlemede

05.24.2019, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Generation 2 sanal makineler, Generation 1 sanal makineler tarafından kullanılan BIOS tabanlı mimariye karşı yeni UEFI tabanlı önyükleme mimarisini kullanır. Bu yeni mimari ile;

  • Büyük sanal makineler oluşturun (12 TB’a kadar)
  • İşletim sistemi disklerini 2 TB’ı aşan boyutlar sağlayın.

Microsoft, Windows Server 2012 R2 ile kurum içi Hyper-V kullanıcıları için Generation 2 sanal makineleri tanıtmıştı. Giderek artan sayıda müşteri kurum içi iş yüklerini Azure‘a taşıyor ve Microsoft Azure’da Generation 2 sanal makinelerin desteklenmesini istiyordu. Bu istek sonuç verdi ve Azure ve Azure geliştiricileri 2. Nesil sanal makinelerin oluşturulmasını destekleyen geliştirmeler yaptıklarını duyurdular.

Bu özelliklerden yararlanmak istiyorsanız, artık Azure’da Generation 2 sanal makineler oluşturabilirsiniz. Azure’da Generation 2 sanal makinelerin konuşlandırılmasıyla ilgili yeteneklerin, sınırlamaların ve ayrıntıların tam listesi için Azure dokümanlarına bakmanızı öneririm.

İncelemeniz için Generation 1 ve Generation 2 sanal makineler arasındaki bazı farkları özetleyen tablo aşağıda yer almaktadır.

  

Generation 1 Virtual Machine

Generation 2 Virtual Machine

Boot

PCAT

UEFI

Disk Controllers

IDE

SCSI

VM sizes supported

All

Premium Storage VMs

OS Disk > 2TB

No

Yes

Azure Site Recovery/Backup

Yes

No

Azure Disk Encryption

Yes

No

Shared Image Gallery

Yes

No

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir