;?>

Feed Rss

Azure Storage Yönetim Araçları

02.01.2016, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Azure araçlarını sizlere tanıtmaya devam ediyorum ve bu yazımda Azure Storage tarafında kullanılan ücretli/ücretsiz araçların neler olduğunu anlatacağım. Makale içerisinde yer alan ilgili tablodan bu yazılımları indirebileceğiniz linklerde yer alacak.

Azure’un en çok kullanılan ve beğeni toplayan hizmetlerinden birisi halen Azure Storage. Azure IaaS VM’ler, Azure Backup, Azure Site Recovery, Databaseler ve daha birçok hizmet depolama birimini kullandığı için Azure admin’lerinin işlerinin büyük bir kısmı burada geçiyor.

Aşağıdaki tablodan Azure Storage yönetimini kolaylaştıracak bilgisayarınıza yükleyebileceğiniz ya da Web üzerinden erişim sağlayacağınız araçları bulabileceksiniz.

Azure Storage Yönetim Araçları
Name

Block

Page

Tables

Queues

Platform Ücret Lisans

Blobs

Blobs

  

  

        
Azure Management Studio Evet Evet Evet Evet Windows $195 Tescilli
Azure Storage Explorer Evet Evet Evet Evet Windows Ücretsiz CDDL *
Visual Studio + Azure SDK Evet Evet Evet Evet Windows Ücretsiz Tescilli
Azure Blob Studio 2011 Evet Evet Hayır Hayır Windows Ücretsiz MsPL
Azure Explorer Evet Evet Hayır Hayır Windows Ücretsiz Tescilli
CloudXplorer Evet Evet Hayır Hayır Windows $35 Tescilli
Zudio Evet Evet Evet Evet Web $8/aylık veya $80/yıllık Tescilli
Cloud Combine Evet Evet Evet Evet Windows $21.95 Tescilli
CloudBerry Explorer Evet Evet Hayır Hayır Windows Ücretsiz /Pro sürümü $39.99 Tescilli

*CDDL (Common Development and Distribution License ) Ortak Gelişmiştirme ve Dağıtım Lisansı

**MS-PL(Microsoft Public License) Microsoft Açık Lisans

Umarım bu araçlar sizlerin Azure Storage yönetiminizdeki işleri yapmanızda kolaylık sağlar.

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir