;?>

Feed Rss

Azure Storage için Gelişmiş Tehdit Koruması (ATP)

10.22.2018, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Bugün sizlere Azure Depolama (Storage) tarafında duyurulan yeni bir güvenlik özelliğinden bahsedeceğim. Bu özelliğin adı Azure Storage için Advanced Threat Protection (Gelişmiş Tehdit Koruması). Zihnim beni yanıltmıyorsa ilk ATP özellği Office 365 Exchange Online’da duymuştuk diye hatırlıyorum, sonrasında Windows Defender ATP ve başka hizmetlerde de sıkça ATP teknolojisini duymuştuk. Azure Storage için Advanced Threat Protection ne yapıyor, nereden aktif hale getiriliyor onları incelemeye başlayalım.

Azure Depolama Alanı için Advanced Threat Protection, depolama hesaplarına erişmek veya bu hesaplardan yararlanmaya yönelik olağandışı ve potansiyel olarak gördüğü zararlı girişimleri belirten anormal etkinlikleri algılar. Azure Storage’lar için duyurulan Advanced Threat Protection şu anda Azure Storage Blob hizmetinde public preview (genel önizleme) olarak kullanımda.

Azure Storage için Advanced Threat Protection özelliğin kullanıma ile Azure kullanıcıları depolama hesaplarındaki olası tehditler ortaya çıktıklarında algılaması ve ardından gerekli aksiyonları almasına yardımcı olacaktır. Tam bir araştırma deneyimi için, blob hizmetleri üzerinde okuma, yazma ve silme isteklerini cofigure diagnostic logs (tanı günlüklerini) yapılandırmanız önerilmektedir.

İsterseniz Azure Storage için Advanced Threat Protection’ın faydalarını incelemeye geçelim.

  • Anormal erişim ve veri sızdırma faaliyetlerinin tespiti.
  • E-posta uyarıları alabilme (içeriği işlem yapılabilir inceleme ve iyileştirme adımlarıyla ilgilidir)
  • Azure Security Center kullanarak tüm Azure tenat’ları için uyarıların merkezi görünümü.
  • Azure portalından kolay erişim.

Birkaç adımla yapılandırılacak bu özellik ile Azure Blob Storage kullanımlarında güvenlik seviyesini bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir