;?>

Feed Rss

Azure Storage Blob’lar için Soft Delete Özelliği

06.25.2018, Bulut Bilisim, Makale, by , 228 views.

Bugün sizlere Azure Storage ile ilgi bir yeni özelliği yazmak ve tanıtmak istedim. Azure Program yöneticileri, Azure Storage Blob’lar için soft delete özelliğini genel kullanıma çıkardıklarını belirttiler. Bu ürün şu an için tüm bölgelerde kullanılabilir durumda. Nedir Soft delete özelliği derseniz? İsminden de anlaşılacağı üzere ve Resim-2 ‘de göreceğiniz gibi enable edilmiş bir blob veya blob snapshot’ı silindiğinde verilerinizi kurtarmanızı sağlayan yeni bir özellik.

Veri silindiğinde, kalıcı olarak silinmek yerine soft delete – yumuşak bir silme geçişi yapar. Soft delete – yumuşak silme açıksa (enable) ve verilerin üzerine yazdığınızda, üzerine yazılan verilerin durumunu kaydetmek için soft bir anlık görüntü -snapshot oluşturulur. Soft delete – Yumuşak olarak silinmiş nesneler, açıkça listelenmedikçe görünmezdir. Silinen verilerin, kalıcı olarak kullanım süresi dolmadan önce geri alınabileceği süreyi ayarlayabilirsiniz.

Aşağıdaki diyagramı inceleyerek bu özelliğin nasıl çalıştığına bakalım, Etkin veriler mavi iken, soft delete veriler gridir. Daha sonra yeni yazılan veriler eski verilerin altında görünür. B1 ile diğer B1 üzerine yazıldığında, B0’ın soft delete bir snapshot’ı oluşturulur. Blob silindiğinde, kök (B1) ayrıca soft delete bir duruma geçer.

Soft delete özelliğinin, % 100 geriye dönük uyumluluğu bulunmaktadır; Bu özelliğin sağladığı korumalardan yararlanmak için uygulamalarınızda değişiklik yapmanız gerekmez.

Soft delete enable – kullanılabilir hale getirmekte çok kolaydır. Ben Azure Portalıma login oluyorum ve mevcut storage account’uma giriyorum. Sonrasında Blob Service’n altında yer alan Soft delete tıklıyor ve retention süremi belirtiyorum. Hemen aklınıza bu hizmetin ücreti veya nasıl fiyatlandırıldığı sorusu gelebilir, bunu da şu şekilde açıklayayım Soft delete veriler aktif verilerle aynı oranda faturalandırılır. Azure Storage Blob fiyatlaması hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler bu linki inceleyebilirler.

Silinen verileri geri getirmenin bu kadar kolay olduğu bu teknolojiyi kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bazen dalgınlıkla yapılan bir silme işlemi büyük sıkıntılara neden olabiliyor. Soft delete özelliğinin bu tarz hataların önüne geçeceğini düşünüyorum.

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1352 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını, Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite yıllarında Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Bölüm Başkan Yardımcısı, Kıdemli Danışman, Birim Müdür Yardımcısı ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan Amazon Web Services, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yöneticilik, editörlük ve yazarlık yapmaktadır. Ayrıca Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv. -Arel Üniv. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir