;?>

Feed Rss

Azure Site Recovery Yenilikleri: Vmware Ortamları için ASR Yenilendi

01.12.2016, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Kendi blogumda sizlere Azure Site Recovery yeniliklerini anlatmaya karar verdiğimi ve bunlarla ilgili uzun süreli bir çalışma yapacağımı belirtmiştim. Azure Site Recovery ile ilgili makale serisi hazırlıklarına başlarken Kasım ayında Azure SR uzmanı Cenk Ersoy’dan almış olduğum eğitim sırasında kendisinin bize aktardığı Vmware yapısının değişeceğini bilgisi bugün itibari ile relase oldu.

Vmware ortamlarını Azure SR ile korumak isteyen müşterilerimize daha önceki tasarım gereği bazı sunucuları Azure ortamına kurmamız gerektiğini anlatıyor ve bazı negatif feedbackler alabiliyorduk. Microsoft Azure ekibide bu negatif feedbackleri ortadan kaldıracak yeni bir tasarım ile ASR yapısını güncellediğini duyurdu.

Vmware ortamları için felaketten kurtarma senaryosu eski yapıda şu şekildeydi: Azure veri merkezine Vmware SR için Config Server ve Master Target sunucuların kurulması gerekiyordu. Bu da az önce belirttiğim gibi müşterilerimiz tarafında ek maliyet çıkardığı için negatif karşılanabiliyordu.

Vmware ortamlar için Azure SR yeni tasarımında Config Server ve Master Target sunucuların kurulmasına gerek olmaması en büyük özellik olarak karşımıza çıkıyor. Vmware ortamları için felaketten kurtarma senaryosunun yeni yapısı şu hali aldı:

Vmware ortamlar için yeni gelen diğer Azure SR özellikleri ise şunlar:

Azure Site Recovery ile uçtan uca birçok bilgiyi en yakın zamanda blogumda bulmaya başlayacaksınız.

Bir sonraki Azure Site Recovery makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir