;?>

Feed Rss

Azure DNS Private Zone’lar Genel Kullanımda

10.10.2019, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Azure hizmetleri arasında yer alan Azure DNS‘e gelen yeni bir özellik olan Azure DNS Private Zone‘dan daha önceki mshowto’da bahsetmiştim. Zaten çoğunuz Azure DNS‘i biliyorsunuzdur ya da zaten kullanıyorsunuzdur. Azure DNS, DNS etki alanları için Microsoft Azure altyapısını kullanarak isim çözümlemesi sağlayan bir barındırma hizmetiydi. Geçtiğimiz günlerde Internet’e açık DNS etki alanlarının yanı sıra, Azure DNS şimdi de Private DNS etki alanları özelliğini genel kullanımda olduğunudu. Şimdi biraz daha detaylandırmaya çalışalım.

Azure DNS, özel bir DNS çözümü eklemenize gerek kalmadan alan adlarını sanal bir ağda yönetmek ve çözümlemek için güvenilir ve güvenli bir DNS hizmeti sunmaktaydı. Private Zone‘lar ile bugün kullanılabilen Azure tarafından sağlanan adlar yerine kendi özel alan adlarınızı kullanmanıza olanak sağlayan yeni bir özellik. Private DNS Zone’ları kullanmak, sanal ağ mimarinizi kuruluşunuzun ihtiyaçlarına en uygun şekilde uyarlamanıza yardımcı olmakta. Sanal bir ağ içindeki sanal makineler ve sanal ağlar arasında isim çözümlemesi yapmanıza olanak sağlamakta, ayrıca bölge adlarını split-horizon view ile yapılandırmanıza imkan vermekte; bu, private ve public DNS bölgesinin aynı adı paylaşmasına olanak sağlayan bir çözümdür.

Yararları

  • Özel DNS çözümlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır.
  • Tüm yaygın DNS kayıtları türlerini destekler
  • Otomatik olarak bilgisayar adlarının kayıtları yapılır.
  • Sanal ağlar arasındaki ana bilgisayar adı çözünürlüğü.
  • PowerShell, Resource Manager şablonları, REST API gibi tanıdık araçlar ve kullanıcı deneyimi.
  • Split Horizon DNS desteği.
  • Tüm Azure bölgelerinde kullanılabilir.

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir