;?>

Feed Rss

Azure Compute Hizmetini Seçmek için Kriterler

06.18.2018, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Önceki makalede Azure Compute Hizmetleri için Karar Ağacından bahsetmiş son bölümde seçim sırasında dikkat edilmesi gereken kriterleri inceleyeceğimizi söylemiştim. Compute terimi aslında uygulamalarınızın üzerinde çalıştığı hesaplama kaynakları için barındırma modelini ifade eder. Aşağıdaki tablolar Azure Compute hizmetlerini birkaç eksende karşılaştırmaktadır. Uygulamanız için bir compute seçeneği belirlerken bu tablolara bakmanızı şiddetle öneririm.

Hosting Modeli

Tablo-1

Notlar

  1. Eğer Consumption plan (Tüketim plan) ve App Service Plan (Uygulama Hizmeti planı) kullanıyorsanız, işlevler Uygulama Hizmet planınız için tahsis edilen VM’lerde çalışır. Azure İşlevleri için doğru hizmet planını seçin .
  2. İki veya daha fazla örneğe sahip daha yüksek SLA.
  3. Üretim ortamları için önerilir.
  4. İş bittikten sonra sıfıra düşebilir.
  5. Uygulama Hizmeti Ortamı ( App Service Environment ASE) gerektirir.
  6. Azure Uygulama Hizmeti Hibrit Bağlantılarını kullanın.
  7. Uygulama Hizmeti planı gerektirir.

DevOps


Tablo-2

Notlar

  1. Seçenekler arasında ASP.NET için IIS Express veya node.js (iisnode); PHP web sunucusu; IntelliJ için Azure Toolkit, Eclipse için Azure Toolkit. Uygulama Hizmeti ayrıca dağıtılan web uygulamasının uzaktan hata ayıklamasını da destekler.
  2. Kaynak Yöneticisi sağlayıcılarına, bölgelerine, API sürümlerine ve şemalarına bakın.

Ölçeklenebilirlik


Tablo-3

Notlar

  1. Azure aboneliğini ve hizmet limitlerini, kotalarını ve kısıtlamalarını inceleyin.

Kullanılabilirlik


Tablo-4

Diğer


Tablo-5

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir