;?>

Feed Rss

Azure Availability Zone’lar Kullanıma Sunuldu

04.30.2018, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen dünyadaki en büyük teknoloji etkinliklerinden biri olarak gösterilen Microsoft Ignite’da birçok özellik ilk kez katılımcılarla paylaşıldı. Bu yeniliklerin neler olduğu ise etkinlik sonrasında Microsoft yöneticileri tarafından duyurulmaya devam ediyor. Bunlardan bir tanesini bugün sizlere bende aktarmak istedim. Azure’un en zorlu, en kritik iş yüklerine olan desteğinin bir parçası olarak Azure Availability Zones (Azure Kullanılabilirlik Bölgeleri) kullanıma sunuldu. United States ve Europe bölgelerinden başlayarak birçok bölgede Azure Availability Zone’lar genel sunuma sunuldu. Nedir Availability Zone’lar derseniz, bir bölgede, birbirinden bağımsız güç, ağ ve soğutması olan fiziksel olarak ayrılmış konumlarla hata toleransının artırılmasıdır.

Microsoft Azure, Availability Zone’lar ile birlikte, en geniş küresel kapsamaya ek olarak, Azure artık sektördeki en kapsamlı esneklik stratejisini, kabin seviyesindeki (rack level) başarısızlıkların azaltılması ve kullanılabilirlik setleriyle ( availability sets) birlikte büyük ölçekli olaylara karşı ayrı bölgelere yük devretmeyi en sorunsuz hale getirmiştir.

Birçok şirket özellikle kritik göreve sahip uygulamalarını esnek, iş sürekliliği artan bir şekilde hareket ettiren artık bir endüstri standartı olan bulut alt yapılarına taşır haline gelmiştir. Perakende sektöründe bulunan çevrimiçi ticaret sistemlerinden, finansal hizmetler sunan müşteriye dönük uygulamalara kadar, şirketler ve kuruluşlar müşterileri için esnek, ölçeklenebilir ve güvenlin bulut platformlarını tercih etmektedir. Küçük bir sorun bile bir şirketin marka itibarı, müşteri memnuniyeti ve kazancı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. İşte bu ortamda Microsoft Azure her geçen gün yeni servisler getirmekte ve kesintileri Availability Zone gibi özelliklerle en az indirmeyi hedeflemektedir.

Azure Availability Zone’lar, sanal makineler aynı bölgedeki iki veya daha fazla Availability Zone’da çalışırken endüstrideki en yüksek oran olan % 99,99 kadar SLA sağlar. Microsoft Azure, ileriye dönük olarak, müşterilerine yerleşik bir iş sürekliliği stratejisi oluşturarak, veri ikameti ile birlikte Availability Zone’larla ekstra coğrafyalara taşımayı taahüt etmekte.

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir