;?>

Feed Rss

48vCPU’luk Azure VM Boyutları Kullanımda

07.20.2019, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Azure sanal makinelerdeki güncellemeleri, yenilikleri takip etmekte her geçen gün daha fazla zorlanıyoruz bunun farkındayım Birkaç gün önce duyurulan yeni bir haberi sizlerle de paylaşmak istiyorum. Dv3, Dsv3, Ev3, Esv3, Fsv2 ve Lsv2 Azure VM‘leri için yeni 48vCPU boyutları kullanıma sunulmuştur. Bu kadar fazla vCPU sayısı ile sizlerde iş yüklerinizi ihtiyaçlarınız doğrultusunda yavaş yavaş artırıp daha fazla esnek ve daha güçlü bir şekilde kullanabileceksiniz.

Önceden, çekirdek sayısını 32vCPU‘lardan artırmak için daha büyük bir VM boyutu (64vCPU) kullanmanız gerekiyordu. Sonuç olarak, sağladığınız tüm compute kaynaklarını kullanamayabilirsiniz. Yeni 48vCPU‘ların VM boyutları, iş yükü gereksiniminize daha iyi uyacak şekilde vCPU sayınızı yetkilendirme fırsatı sunmakta.

Yeni VM Boyutları VM Serileri
Standard_D48_v3 Dv3
Standard_D48s_v3 Dsv3
Standard_E48_v3 Ev3
Standard_E48s_v3 Esv3
Standard_F48s_v2 Fsv2
Standard_L48s_v2 Lsv2

Son olarak her bir Azure sanal makine serisi hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler içinde aşağıdaki doküman linklerini paylaşmak istiyorum.

Yeni VM Boyutları Doküman
Standard_D48_v3 https://docs.microsoft.com/en-us/azure/virtual-machines/windows/sizes-general
Standard_D48s_v3 https://docs.microsoft.com/en-us/azure/virtual-machines/windows/sizes-general
Standard_E48_v3 https://docs.microsoft.com/en-us/azure/virtual-machines/windows/sizes-memory
Standard_E48s_v3 https://docs.microsoft.com/en-us/azure/virtual-machines/windows/sizes-memory
Standard_F48s_v2 https://docs.microsoft.com/en-us/azure/virtual-machines/windows/sizes-compute
Standard_L48s_v2 https://docs.microsoft.com/en-us/azure/virtual-machines/windows/sizes-storage

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir