;?>

Feed Rss

Siber saldırı Burma’yı kilitledi

11.07.2010, Diger, by , .

sibersaldiri 

Burma’da 20 yıl sonra yapılacak ilk genel seçimlere günler kala, ülkenin ana internet bağlantısı çöktü.

Ülkedeki ana internet çıkışında yaşanan aksaklığın, uluslararası bir siber saldırı sonucu yaşandığı bildirildi.

Arbor İnternet Güvenlik şirketinden yapılan açıklamada, ülkenin ana internet bağlantısına ekim ayından beri süren saldırıların son günlerde yoğunlaştığı belirtildi. Burma’dan gelen haberler, şu an itibariyle ülkedeki herhangi bir bilgisayardan internete bağlanmanın oldukça zor olduğu yönünde.

Ülkede 7 kasımda yapılacak genel seçimler, Burma’da süregelen baskı rejimi sebebiyle, uluslararası kamuoyunda dikkatle takip ediliyor. Ayrıca yabancı medya mensuplarının Burma’daki seçim sürecine dair haber yapmaları yasaklanmış durumda.

myanmarddos

 Ülkenin internet bağlantısına yapılan saldırının sebeplerine dair iddialar arasında, ülkedeki askeri rejimin Burma dışına haber akışını engellemek için sözkonusu saldırıyı düzenlemiş olabileceği de var.

AŞIRI VERİ AKIŞI
İnternet güveliği dünyasında “DDoS” adıyla bilinen siber saldırı, hedeflenen internet bağlantı kanallarının farklı kaynaklardan kaldırabileceğinden çok daha fazla veriyle yüklenmesi mantığına dayanıyor.

Aşırı yüklenilen internet ülke çıkışları, bu yüzden devredışı kalıyor ve ülkede yeralan herhangi bir bilgisayar internete bağlanamıyor. Burma’nın internet çıkışını sağlayan kablo ve uydu bağlantıları, saniyede 45 megabit veri akışını kaldırabiliyor.

Sözkonusu sanal saldırı boyunca ülkenin internet bağlantılarının kaldırabileceğinden çok daha fazla (10-15 gigabit) veri akışına maruz kalmış olması, ülkenin ana internet çıkışının çökmesini doğurdu.

BENZERLERİ YAŞANMIŞTI

Burmanın internet sistemine yapılan saldırı hakkında açıklama yapan Arbor İnternet Güvenlik şirketinden Dr Craig Labovitz, ülkenin internet kanallarına yapılan aşırı yüklenmenin, sistemi çökertmeye yetecek miktarın yüzlerce katı olduğunu söyledi.

Labovitz ayrıca, sözkonusu aşırı trafiğin farklı kaynaklardan yönlendirildiğini, ve bu kaynakların henüz tepit edilemediğini belirtti. Bu tip saldırıların sebeplerinin çeşitli olabileceğini söyleyen Labovitz, geçmişte yaşanan benzer saldırıların politik amaçlı, interneti sansürleme amaçlı ya da borsa manipülasyonu amaçlı olduğunu açıkladı.

2007 ylında Gürcistan ve Estonya’nın da benzer saldırıların tecrübe ettiğini belirten Labovitz, Burma’da yaşananlara sebep olan aşırı yüklenmenin ise çok daha güçlü olduğunu söyledi.

Kaynak:BBC Türkçe – NTVMSNBC

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir