;?>

Feed Rss

Microsoft Sustainability Calculator Nedir?

01.21.2020, Bulut Bilisim, by , .

Günümüzün ve geleceğin belki de en büyük sorunlarından birisi olan Küresel Isınma ve Doğal Dengenin bozulması hepimizi ilgilendiren konular olurken, bu sorunların giderilmesi içinde yine hepimizin en önemli görevlerinden birisi. Neden bu konuları bilişim teknolojilerini ilgilendiren teknik bir makale de yazıyorum derseniz geçtiğimiz günlerde Microsoft’un Bulut Operasyonları ve İnovasyon alanlarında sorumlu başkan yardımcısı Noelle Walsh’in paylaşmış olduğu bir yazısını okudum ve bugün de sizlerle paylaşmak istedim. Noelle Walsh’in yazısında Microsoft’un on yıldan uzun bir süredir, bulut hizmetleri aracılığıyla dünya genelindeki kuruluşların dijital dönüşümünü desteklerken çevresel etkiyi azaltmak içinde büyük yatırımlar yaptığından bahsediyor. Microsoft’un bulut veri merkezlerinin 2025 yılına kadar yüzde 100 yenilenebilir enerji kaynaklarından destekleneceği duyuruyor.

İşte konu bu olunca Microsoft’un sektörde bir ilk olan Microsoft Sustainability Calculator ile Azure kullanan kurumsal müşterileri için Azure hizmetleriyle ilişkili karbon emisyonu verileri hakkında yeni bilgiler sağlayan bir Power BI uygulamasını bizlerin kullanımına soruyorular.

Microsoft Sustainability Calculator Nedir?

Azure aboneliğinin belirli bir süre ve veri merkezi bölgesi üzerindeki karbon etkisini ölçebilecek ve bu iş yüklerini çalıştırmanın tahmini karbon tasarrufunu görsel olarak sunabilecek bir uygulamadır. Bu veriler, mevcut emisyonların raporlanması ve daha fazla karbon giderme çabaları için bir temel oluşturması adina çok önemlidir bir çalışma olarak karşımıza çıkmakta. Microsoft Sustainability Calculator ait uygulamayı bu linkten indirebilirsiniz.

 

Hesap makinesi, Microsoft’un BT operasyonel verimliliğini, BT ekipmanı verimliliğini ve veri merkezi altyapı verimliliğini, şirket içi tipik bir dağıtımla karşılaştırıldığında, Azure’da çalışan iş yüklerinden kaynaklanan tahmini emisyon tasarruflarının ayrıntılı bir görünümünü sunuyor. Eğer Green IT konularına meraklıysanız bu hesaplayıcıyı incelemenizi öneririm.

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir