;?>

Feed Rss

Microsoft Azure DNS

09.28.2016, Bulut Bilisim, by , .

Belki de günümüz BT dünyasının en önemli servislerinden bir tanesi olan DNS’i çok farklı yerlerde çok farklı hizmetler için kullandınız. Yeri geldi DNS’i lokal ortamınızın isim çözümlemesi için yeri geldi Active Directory domain hizmeti için yeri geldi internet ortamındaki kişisel bir bloğunuzun yayınlanması için sizlere yardımcı oldu. Bugün sizlere uzun uzadıya DNS’in ne iş yaptığını, root dns sunucularını ya da alan adlarını anlatmayacağım, bugün size 26 Eylül’de Microsoft Azure içerisinde genel kullanıma açılan Azure DNS’ten kısaca bahsetmeye çalışacağım.

Microsoft Azure DNS çok hızlı bir şekilde yapılandırabileceğiniz, yüksek erişilebilirlikteki bir isim çözümleme deneyimini tüm Azure abonelerine sunmakta. Microsoft Azure üzerinden kullanacağınız Azure DNS hizmetinin en büyük avantajı güncellemelerinizi en hızlı şekilde yapmanıza olanak kılması, yapacağınız RR kayıt girişleri birkaç dakika içerisinde güncellenerek uzun DNS güncellemelerinin önüne geçebilirsiniz. Microsoft Azure DNS sunucuları dünyanın birçok farklı bölgesinde bulunan Azure veri merkezlerinde bulundukları için tam anlamıyla Global bir DNS hizmetini kullanmanın farkını görebileceksiniz. Bunlar dışında yüksek hızlı DNS sorgularına olanak sağlayacak ve Azure ortamında barındırdığınız uygulamaların bu DNS hizmetine daha yakından çalışmasına olanacak verebileceksiniz.

Peki bu genel kullanıma açılan yeni hizmetin fiyatlaması nasıl oluyor diye soracak olursanız fiyatlandırma barındırılan DNS Zone sayısına ve yapılacak sorgulama sayısına göre belirlenmekte. Daha fazla detay için orjinal linki ve resmi inceleyebilirsiniz.

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir