;?>

Feed Rss

Azure VM Yedeklerinden Anlık Dosya Kurtarma GA Olarak Kullanımda

07.20.2017, Bulut Bilisim, Makale, by , 281 views.
Okuma Süresi: 1 dakika

Microsoft Azure’un en çok kullanılan servislerinden bir tanesi olan Azure Backup bugün yeni bir özelliğini genel erişilebilir (generally available (GA)) olarak kullanıma sundu. Bu özellik Instant File Recovery, yani artık Azure yedeklerinden anlık dosya ve klasör kurtarma işlemleri de yapılıyor olacak. Daha önce, Azure Windows VM ve Linux VM yedeklerinden dosya ve klasörü kurtarma işlemi önizlemede mevcut kullanıma sunulmuştu. Azure Backup Program yöneticileri Önizlemede büyük geribildirimler aldıklarını ve bu özelliği müşteri deneyimi, güvenlik ve performans açısından geliştirdiklerini bildirdiler.

Azure Backup servisini ilk çıktığı günden beri yakında takip eden ve birçok müşteriye uygulayan biri olarak bugün geldiği nokta gerçekten başarılı. Ama her zaman dediğim yazılarımda da söylediğim gibi Azure her an güncellenen ve yenilenen bir platform, Azure Backup’ında son halinin bu olmadığı kesin.

Yeni eklenen bu özelliğin neler katacağını kısaca özetliyelim:

Dosyaları anında kurtarın: Azure VM’lerin bulut yedeklemelerinden ek altyapı olmadan dosyaları anında hemen kurtarabilirsiniz. İster kazara dosya silinmeleri olsun isterse de yedekleme doğrulaması olsun, anlık geri yükleme ile verilerin kurtarma süresi önemli ölçüde azaltılmış olarak sunulmaktadır.

Uygulama dosyalarını geri yüklemeden açın: iSCSI tabanlı yaklaşım, uygulama dosyalarını doğrudan bulut kurtarma noktalarındaki uygulama instancelarından açmanıza / bağlamanızı sağlar. Tüm sanal makineyi geri yüklemenize gerek yoktur ve bu nedenle, kurtarma ve bant genişliği tüketimi için gereken zamandan tasarruf sağlar. Örneğin; MongoDB’yi çalıştıran bir Azure Linux VM’in yedeklenmesi durumunda bulut kurtarma noktasından BSON veri dökümlerini yükleyebilir ve yedeklemeyi hızla doğrulayabilir veya tüm veri dökümünü indirmek zorunda kalmadan tablolar gibi tek tek öğeleri alabilirsiniz.

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1375 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir