;?>

Feed Rss

Azure Solution Architectures Nedir?

03.03.2017, Bulut Bilisim, by , .

Microsoft Azure her ne kadar bizlerin işlerini kolaylaştıracak hazır sistemler ya da servisler sunuyor olsada, güvenli, yüksek kullanılabilirliğe sahip, performanslı ve esnek çözümler tasarlamak ve uygulamak gerçekten mimari bir bilgi ve deneyim gerektiyor. Örneğin on-premise yapınızdaki uygulamaların yedeklemesini Azure’da yapacaksanız, ilgili Azure servisi ve yan ürünler hakkında yeterinden fazla bilgiye ve az önce bahsettiğim deneyime sahip olmanız gerekmekteki doğru mimariyi çıkarabilesiniz. Eğer bir mimarı çıkaracak kadar bilgiye sahip değilseniz bu makale sizlere mimarı oluşturma konusunda yardımcı olacaktır.

Öncelikle aşağıdaki resimde gördüğünüz Azure çözüm mimarilerine nereden erişebiliriz diyorsanız tek yapmanız gereken bu linke tıklamanız. Şu ana kadar oluşturulmuş olan Azure mimarilerine tüm çözümler karşınıza topoloji bazlı çizimleri ile birlikte gelecektir.

Solutions” bölümündeki drop down’a tıklayarak üzerinde çalışmak istediğiniz çözümü seçebilirsiniz. Böylelikle çözüme ait mimariler ekrana gelecektir.

İlk örnekte ben Backup and archive çözümünü seçiyorum ve aşağıdaki ekran görüntüsünde yer aldığı gibi senaryo bazlı çözüm mimarileri geliyor.

Backup and archive çözümlerinden ” Archive on-premises data to cloud” mimarisini tıklıyorum ve detaylarını incelemeye başlıyorum.

Çözüme ait detay topoloji, kullanılacak Azure bileşenleri tüm ayrıntıları ile bu sayfada anlatılıyor.

İkinci örnekte ise benimde çok fazla bilgimin olmadığı hatta hiç bilgimin olduğu bir çözümü seçiyorum 🙂 Sonrasında bu mimari ile ilgili neler yapabileceğim ona bakacağım 🙂 Çözüm olarak “Umbraco CMS for light to medium traffic sites” tıklıyorum. Karşıma çözüme ait mimari geliyor burada bence en ilgi çekici kısım bu çözüme ait tahmini maliyeti gösteren Pricing calculator ve çözümü Azure portala hemen yüklemenizi sağlayacak Deploy to Azure bölümleri. Yanlış okumadınız bu çözüme ait mimari Azure Portalınıza yükleyebiliyorsunuz.

Deploy to Azure tıkladım ve link beni Azure Portal’a yönlendirdi. Azure aboneliğimin bulunduğu hesap ile oturum açtım, karşıma gelen ekranı sizlerle aşağıda paylaşıyorum 🙂

Kendini Azure mimarileri konusunda geliştirmek isteyenler için oldukça faydalı bir bölüm olduğunu düşünüyorum.

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir