;?>

Feed Rss

Azure Site Recovery Deployment Planner Nedir?

03.03.2017, Bulut Bilisim, by , .

Azure Site Recovery ile ilgili kendi blogumda sizlere küçük bir makale serisi oluşturmuş ve şirketlerin felaket durumlarına karşı sistemlerini Azure ortamında nasıl güvende tutabileceklerini anlatmıştım. Firmalar için bu kadar önemli bir servisin canlı hale getirilmeden önce doğru bir şekilde planlanması çok önem taşımaktadır. Bu makalede şu an için genel önizlemede olan (public preview) Azure Site Recovery Deployment Planner’dan bahsedeceğim.

Genel önizlemedeki araç şu an için sadece VMware ortamlarının Azure’da Site Recovery ile korunması için tasarlanmış durumda. Azure Site Recovery Deployment Planner’ın en önemli özelliklerinden bir tanesi on-prem yapınıza ASR bileşenlerini kurmanıza gerek kalmadan çalışabilmesi. Diğer bir özelliği ise mevcut yapıda çalışan sunucuların performansını etkilememesi, tüm performans verileri, mevcut ortamdaki sanal makinelerini barındıran VMware vCenter Server / VMware vSphere ESXi Server’dan toplanarak sizlere ASR Deployment planı çıkarmasıdır.

Azure Site Recovery Deployment Planner hakkında daha fazla bilgi için bu linki incelemenizi öneriyorum.

Ayrıca Azure Site Recovery Deployment Planner gereksinimleri ve oluşan rapor hakkında detaylı bilgi almanız için bu linki incelemenizi tavsiye ediyorum.

Son olarak Azure Site Recovery Deployment Planner Download linkinden indirebilirsiniz.

Bu kadar önemli bir servisin kurulumundan önce planlayıcı tarafından doğru birşekilde yapılandırılması hem çözümü geliştiren teknik danışmanlar hem de müşteriler için faydalı olduğunu düşünüyorum. Umarım en kısa zamanda Azure Site Recovery Deployment Planner tüm ASR senaryoları içeren GA hali ile çıkar.

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir