;?>

Feed Rss

Azure Sanal Makineler için Update Management Preview Olarak Kullanımda

06.20.2017, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Sizlere sistem yöneticileri tarafından her zaman en çok tartışılan sorunlardan biri olan Update Management’ı (güncelleme ya da diğer ismiyle yama yönetimini) tüm detayları anlatmayacağım ama yazımın asıl konusu için bir giriş bölümü olarak birşeyler yazmak istiyorum. Biliyorsunuz güncelleme yönetimi sistemlerin devamlılığı ve güvenliği için çok ama çok önemlidir ama yönetimi de bir o kadar zordur. Bazen o kadar zordur ki görmezlikten gelip güncellemeleri durduran veya planlı bir şekilde devam ettirmeyenler bile olabilir. Tabi ki bunun sonuçunda çok büyük riskler hem sistem yöneticisini hem de firmaları etkisi altında almaktadır. Konunun ciddiyetini daha net hatırlamak için sadece son geçtiğimiz sene yaşanan fidye casus yazılımlar (Wanna Cry ve türevleri) bile update management’in önemi vurgulamak için yeterli olacaktır. İşte bu kadar önemli ve yönetimi zor olan konuya Microsoft, Azure platformunda Update Management ile çözüm buluyor. Haydi detayları incelemeye başlayalım.

Microsoft, Azure VM’leriniz için güncellemeleri yönetmenizi sağlayacak Update Management çözümünü kullanıma sundu. Azure VM’nizin içinden kullanılabilir güncelleştirmelerin durumunu hızlı bir şekilde değerlendirebilir, gerekli güncelleştirmeleri yükleme işlemini başlatabilir ve güncelleştirmelerin VM’ye başarıyla uygulandığını doğrulamak için dağıtım sonuçlarını inceleyebilirsiniz. Azure Update Management şu an özel önizleme olarak sunulmaktadır.

Update Management sanal makineler varsayılanda aktif durumda değildir. Bunun için ilgili VM’in üzerine gelip tıklayın, “Operations” bölümünün altında yer alan “Update Management” tıklayıp aktifleştirme, yönetme ve izleme bölümüne gelin.Buraya geldiğinizde seçtiğiniz VM için Güncelleme Yönetimi çözümünün etkin olup olmadığını belirlemek için bir doğrulama gerçekleştirilir. Etkin değilse, çözümü etkinleştirmek için kırmızı ile işaretlediğim bölümden ilerlenir.

Güncelleme yönetimininin kontrolü ve uyumluluğu için küçük bir ayar yapmamız gerekmektedir. Log Analytic’te saklanacak bu veriler için bir ödeme yapılacağı bilgi burada yer almaktadır. Çözümü etkinleştirme işlemi 15 dakika sürebilir ve bu süre zarfında tarayıcı penceresini kapatmamanız gerekmektedir. Çözüm etkinleştirildikten ve günlük verileri çalışma alanına akmaya başladıktan sonra, bir sonraki bölümde anlatılan gösterge tablosundaki analiz için verilerin sunulması 30 dakikadan fazla sürebilir. Microsoft ilerleyen günlerde bu zamanlamanın önemli ölçüde iyileştirileceğini söylemekte.

Update Management dashboard’dan VM’deki eksik güncelleme sayısını ve grafik gösterimini görüntüleyebilir kritiklik derecesine göre eksik güncelleştirmelerin sanal makine uyumluluk durumunu inceleyebilirsiniz. Eğer güncelleme yapmanız gerekenler patch’ler var ise bunlar için bir güncelleştirme dağıtımı oluşturabilir ister hemen isterseniz zamanlanmış olarak yükleyebilirsiniz.

Şu anda aşağıda yer alan işletim sistemleri için Update Management desteği bulunmaktadır. OS support

  • Windows: Windows 2012 ve üstü
  • Linux: RedHat Linux 6 & 7, Ubuntu Server 12.04 LTS, 14.04 LTS, 15.10, v 16.04 sürümleri

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir