;?>

Feed Rss

Azure N Serisi Windows Sanal Makinelerin GPU Driver’larını Kurma

12.20.2016, Bulut Bilisim, by , .

Azure N Serisi makineler hakkında geçtiğimiz günlerde blogumda bilgiler paylaşmıştım. Bazı müşterilerim ya da okuyucularım makale sonrası N Serisi VM’ler oluşturup testler gerçekleştirmişler ancak grafiklerle ilgili bekledikleri kadar performans yakalayamadıklarını anlattılar. Onlar verdiğim cevabı makale olarak blogumda yayınlamak istedim, evet bu makalede Azure N Serisi Windows Sanal Makinelerin GPU sürücülerini kuracağız.

Windows Server çalıştıran Azure N serisi VM’lerin GPU özelliklerinden yararlanmak için, kurulumdan sonra her bir VM’e NVIDIA grafik sürücülerini yüklemeniz gerekir. Ayrıca Linux VM’ler için de NVIDIA grafik sürücülerinin nasıl yükleneceği bu linkte yer alan makalenin içerisinde anlatılmaktadır.

Öncelikle her bir N serisi Azure VM’e Remote Desktop ile bağlanın aşağıda yer alan desteklenen GPU driver’larını indirin, daha sonra extract edin ve yükleyin.

NVIDIA GRID drivers for NV VMs

NVIDIA Tesla drivers for NC VMs

Sürücülerin yükleme işlemini doğrulamasını da aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi Device Manager içerisinden yapabilirsiniz.

GPU aygıt durumunu sorgulamak için, sürücüyle birlikte yüklü nvidia-smi komut satırını kullanabilirsiniz.

Sonraki adımlar için bu linkten faydalanabilirsiniz.

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


One Response to Azure N Serisi Windows Sanal Makinelerin GPU Driver’larını Kurma

  1. Pingback: Yeni VM Boyutları için Destek - Mustafa Kara – Microsoft MVP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir