;?>

Feed Rss

Azure DevTest Labs: Lab Ortamındaki VM Data Diski Eklenmesi

07.20.2016, Bulut Bilisim, by , .

Azure DevTest Labs’ta, laboratuvarınızdaki yeni ve mevcut veri diskleri de dahil olmak üzere artık ek veri disklerini laboratuvar içerisinde yer alan sanal makinelerinize ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, ek veri diskleri eklemek istediğiniz VM’yi seçin ve daha sonra işletim sistemi özelliklerine göre ayarlayın.

Azure DevTest Lab hakkında geçtiğimiz aylarda bloğumda detaylı bir makale paylaşmıştım. Bu makaleyi incelemek isteyenler bu linki kullanabilirler. Konumuza geri dönecek olursak Lab ortamı için oluşturduğunuz sanal makinelere diskler ekleyebilir, başka bir sanal makineye takabilir ya da çıkarabilirsiniz. İsterseniz adım adım nasıl yapıldığına bakalım. Sanal makinenin özellikleri bölümüne gelip Disks (OS, attached) butonuna gelin.

Eklemek istediğiniz disk tipini (standard ya da premium) , adını ve boyutunu girerek ekleyin.

Elinizde mevcut olan bir data diskini eklemek için Attach existing seçebilirsiniz. Böylelikle hali hazırda olan bir diski o sanal makineye eklemiş olursunuz.

Son olarak sanal makinede kullanımda olan bir diski çıkarıp başka bir sanal makineye takmak isterseniz Detach butonuna gelin ve diski çıkarın.

Kaynak: https://azure.microsoft.com/en-gb/updates/azure-devtest-labs-attach-additional-data-disk-to-your-lab-vm/

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir