;?>

Feed Rss

Azure DevTest Labs: Lab Ortamındaki VM Data Diski Eklenmesi

07.20.2016, Bulut Bilisim, by , .

Azure DevTest Labs’ta, laboratuvarınızdaki yeni ve mevcut veri diskleri de dahil olmak üzere artık ek veri disklerini laboratuvar içerisinde yer alan sanal makinelerinize ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, ek veri diskleri eklemek istediğiniz VM’yi seçin ve daha sonra işletim sistemi özelliklerine göre ayarlayın.

Azure DevTest Lab hakkında geçtiğimiz aylarda bloğumda detaylı bir makale paylaşmıştım. Bu makaleyi incelemek isteyenler bu linki kullanabilirler. Konumuza geri dönecek olursak Lab ortamı için oluşturduğunuz sanal makinelere diskler ekleyebilir, başka bir sanal makineye takabilir ya da çıkarabilirsiniz. İsterseniz adım adım nasıl yapıldığına bakalım. Sanal makinenin özellikleri bölümüne gelip Disks (OS, attached) butonuna gelin.

Eklemek istediğiniz disk tipini (standard ya da premium) , adını ve boyutunu girerek ekleyin.

Elinizde mevcut olan bir data diskini eklemek için Attach existing seçebilirsiniz. Böylelikle hali hazırda olan bir diski o sanal makineye eklemiş olursunuz.

Son olarak sanal makinede kullanımda olan bir diski çıkarıp başka bir sanal makineye takmak isterseniz Detach butonuna gelin ve diski çıkarın.

Kaynak: https://azure.microsoft.com/en-gb/updates/azure-devtest-labs-attach-additional-data-disk-to-your-lab-vm/

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir