;?>

Feed Rss

Azure Data Box Ailesi Genişliyor

10.22.2018, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Geçtiğimiz yıl mshowto’daki bu yazımda sizlere Azure Data Box’ın ön izleme olarak kullanıma sunulduğunu yazmıştım. Bu yazımın üzerinden sadece 1 yıl geçmesine rağmen Azure Data Box’a iki yeni ürünün eklendiği bilgisini sizlerle paylaşmak istedim. Aslına bakarsanız bu kadar kısa bir sürede yep yeni ürünlerin çıkması ve özelliklerin gelmesinin arkasında Cloud teknolojisinin büyük payı bulunuyor. Makale başlığına geri dönmek ve konuyu biraz daha açmak istiyorum, Azure Data Box ailesine çevrimiçi yetenekler geliyor ve yeni iki ürün kullanıma sunuluyor: Azure Data Box Edge ve Azure Data Box Gateway.

Müşterilerin taşınacak farklı veri boyutlarına sahip olduğunu yapmış olduğumuz toplantılar ya da analiz çalışmaları ile biliyoruz. Bu nedenle, Azure Data Box ve Azure Data Box Disk ile birlikte 1 PB boyuta sahip Azure Data Box Heavy de
kullanıma sunuluyor. Bu arada makalenin başında yazdığım Azure Data Box ön izlemeden genel kullanıma (GA) sunulduğunu da belirtmek istiyorum.

Müşterilerin giderek artan veri boyutları ve daha yüksek kapasiteye sahip depolama çözümlerine olan ihtiyaçları artarak devam ediyor. İşte bu noktada müşteri ihtiyaçlarına göz önüne alınarak Data Box Edge geliştiriiyor ve AI özellikli uç hesaplama yeteneklerine sahip şirket içi bir cihaz olarak kullanıma sunulması planlanıyor. Machine Learning (Makine öğrenme) iş yüklerini hızlandırmak için Data Box Edge, Microsoft Project Brainwave tarafından desteklenen FPGA seçeneğine sahip olacak şekilde tasarlanıyor.

Depolama ağ geçidi işlevini kendi sistemlerinde dağıtmak isteyen müşteriler için ise Data Box Gateway’i bağımsız bir sanal cihaz olarak da kullanıma sunuluyor.

Azure Data Box Heavy‘i, temel olarak bir Data Box’ın bir petabyte’lık sürümünü olarak düşünebilirsiniz. Bu arada Data Box Heavy’nin isminin esin kaynağı da çok ilginç bir yerden geliyor. Muazzam yükleri uzaya taşıyacak şekilde tasarlanmış ağır kaldırma araçları bu ismin çıkmasını sağlıyor. Data Box Heavy’nin bir adet petabyte ham kapasitesi ve birden fazla 40 Gbps konektörü, bir veri merkezinin veri değerinin birkaç hafta içinde Azure’a taşınabileceği anlamına geliyor.

Çok büyük miktarda verilerin Azure veri merkezlerine hızlı ve güvenilir şekilde taşınma istekleri devam ettikçe eminim Azure Data Box ailesi hem genişleyecek hem de yeni ürünler eklenmeye devam edecektir.

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir