;?>

Feed Rss

Azure Cloud Shell (Önizleme) Olarak Azure Portalda

09.27.2017, Bulut Bilisim, Makale, by , .

PowerShell program yöneticileri, PowerShell deneyimini Azure Cloud Shell’e getirmek bir süredir büyük bir emek harcıyorlardı. Bu emeklerini twitter hesaplarında ve blog yazılarında takip edebiliyorduk. Dün gerçekleşen Ignite 2017 oturumlarını birinde Azure Cloud Shell’de Bash’in yanı sıra PowerShell’in eklenmesi ile genel önizleme olarak kullanıma sunuldu. Böylelikle sizler Cloud Shell’de en iyi olan kabuk deneyimini seçme esnekliğini sahip olabileceksiniz.

Cloud Shell’de PowerShell’in Özellikleri

PowerShell deneyimi, Azure Cloud Shell’in aşağıdaki gibi yararlanmasını sağlar:

• Neredeyse her yerden Azure’ye kimliği doğrulanmış kabuk erişimi.

• Microsoft tarafından güncellenen, ortak araçlar ve programlama dilleri.

• Oturum boyunca Azure File Storage’da dosyalar korunur.

Azure hesabıma login olarak sizlere Cloud Shell ekran görüntüleri göstermek istiyorum. Kırmızı ile işaretlediğim PowerShell iconuna tıklıyorum.

Bana hangi kabuk deneyimini tercih edeceğim sorusu soruluyor ve bende Bash (Linux) seçiyorum.

Bir storage hesabına ihtiyaç duyulduğu bilgisini görüyorum, oturum boyunca veriler bu storage hesabında saklanacak.

Birkaç saniyede kullanıma hazırlandı ve Bash’de temel Linux komutlarından iki tanesi ls ve pwd’yi çalıştırdım.

Sizlerde Azure Cloud Shell’de PowerShell ve Bash deneyimini bu kadar kolay bir şekilde yaşabilir ve komut satırının esnekliği ile gündelik Azure işlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir