;?>

Feed Rss

Azure Classic Portal Kapanıyor

12.07.2017, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Hepiniz aşağıda ekran görüntüsü bulunan Azure’un ilk portalı olan, Azure Classic portal üzerinden birçok işlem yapmışsınızdır. Bende her alanına hakim olduğum Azure Classic portaldan yeni Azure Portal’a geçtiğimde bayağı yavaşlamıştım J Ancak birçok müşterimize yeni portala geçmelerini tavsiye etmiştim nedeni ise hem yeni portalın çok daha yeni özelliklerle geliyor olması hem de Microsoft’un bir süre sonra bu portalı kapatabileceği düşüncesi idi. Yeni portal ile gelen birçok özellikten bugün bahsetmeyeceğim ama diğer bir düşüncem olan Azure Classic Portal’ın kapatılacağının kesinleşmiş olmasından bahsedeceğim. Azure Classic portal 8 Ocak 2018 itibari ile kullanımdan kaldırılıyor ve herşeyin yeni portal üzerinden yapılacağı bilgisi dün resmi olarak duyuruldu.

Microsoft Aralık 2015’te Yeni Azure portalını kullanıma sunduktan sonra, Azure Classic portalından işlevsellikler sürekli olarak yeni portal taşınmaya başlandı. Bugün, yeni Azure portal tüm Azure servisler için merkezi bir arayüz olarak kullanımda .Yeni Azure portalda kaynakların sabitlenmesi için gösterge tabloları (dashboard), kaynakları bulma konusunda akıllı arama, otomasyon için Cloud Shell ve Azure Resource Manager ve kaynak yönetimi için etiketleme gibi özelliklerle zengin bir yönetim deneyimi sunuyor.

Azure portal kullanıcıları için tek bir aerodinamik deneyim sağlayan yeni Portal artık Azure’un yönetimi için kullanılacak tek arayüz durumunda. Bu arada eski portalın kapatılmasından dolayı mevcut Azure Classic portal kullanıcıları herhangi bir işlem yapmak zorunda değiller, tüm servisleriniz ve kaynaklarınız yeni Azure portalına gelmiş olacak. Artık https://manage.windowsazure.com/
adresini yazdığınızda kendinizi yukarıdaki portalda değil aşağıdaki https://portal.azure.com/  yeni portala yönlendirilmiş olarak bulacaksınız J

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir