;?>

Feed Rss

Azure Archive Storage GA Olarak Kullanıma Sunuldu

12.15.2017, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Geçtiğimiz günlerde okuduğum bir yazıya ait bilgiyi sizlerle de paylaşmak istiyorum. Yazıda Azure Archive Storage GA (General Availability)
olarak kullanıma sunulduğu bilgisi yer alıyordu. Azure Program Manager’ları son yıllarda Azure depolama çözümlerine yep yeni servisleri dahil etti ve farklı kullanımlara göre farklı ücretlendirme politikaları uyguladı. İşte bu yeni depolama çözümünü bu yazıda tanımaya başlayalım.

Azure Archive Storage (Azure Arşiv Depolama), nadiren erişilen ve esnek geçikme sürelerine tolere edilebilen veriler için (birkaç saat içinde) dayanıklı, yüksek kullanılabilirliğe sahip ve güvenli bulut depolama alanıdır ve düşük maliyetli hizmet vermek üzere tasarlanmıştır. Azure Blob Storage’lar Hot, Cool ve Archive tier’ları hakkında daha fazla bilgi edinmek için ilgili yazıyı linkten okuyabilirsiniz.

Azure Archive Storage’a ait özellikler şunlardır:

Maliyet etkinliği: Arşiv erişim katmanı, nadiren erişilen uzun vadeli depolama için en düşük fiyatlı depolama seçenektir. Önizleme fiyatlandırması Ocak 2018’e kadar devam edecektir. 1 Şubat 2018 tarihinden itibaren geçerli olan yeni fiyatlarla ait bilgi için Archive Depolama Fiyatlandırma konusuna bakabilirsiniz.

Seamless Entegrasyon: Müşteriler, Archive katmanındaki nesnelerle Hot ve Cool erişim katmanlarındaki nesnelerde olduğu gibi aynı işlemler kullanılır. Bu, müşterilerin yeni erişim katmanını kendi uygulamalarına kolayca entegre etmesini sağlayacaktır.

Dayanıklılık: Archive dahil olmak üzere tüm erişim katmanları, müşterilerin Azure Depolama’dan beklediği aynı yüksek düzeyde dayanıklılığı sunmak üzere tasarlanmıştır.

Güvenlik: Archive erişim katındaki tüm veriler dinlenme sırasında mevcut en güçlü blok şifrelemelerinden biri olan 256 bit AES şifrelemesi kullanılarak otomatik olarak şifrelenir.

Global Reach: Archive Storage bugün 14 bölgede mevcuttur. Kuzey Orta ABD, Güney Orta Amerika, Doğu ABD, Batı ABD, Doğu ABD 2, Orta Amerika, Batı ABD 2, Batı Orta ABD, Kuzey Avrupa, Batı Avrupa, Kore Merkezi , Kore Güney, Orta Hindistan ve Güney Hindistan.

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir