;?>

Feed Rss

Azure Advisor Nedir?

11.20.2016, Bulut Bilisim, by , .

Geçtiğimiz günlerde Azure Portal’ı açtığımda karşıma yeni bir ekran geldi ve bu yeni özelliği sizlerle de paylaşmak istedim. Yeni hizmetin adı Azure Advisor, Azure ortamınızı optimize etmek için en iyi yöntemleri uygulamanıza yardımcı olacak bir danışman olarak karşımıza geliyor. Makalenin ilerleyen bölümünde Azure Advisor’ın sağlayacağı faydaları sizlere detaylandırmaya çalışacağım.

Amazon Web Services tarafında da varolan (AWS Trusted Advisor) isim benzerliğinin dışında da kullanım benzerliği de olan Azure Advisor, Azure kaynak yapılandırmanızı, kullanım telemetrinizi inceler ve Azure kaynaklarınızın maliyetini, performansını, yüksek erişilebilirliğini ve güvenliği en iyi düzeye getirmenize yardımcı olacak çözümler önerir. Oldukça kolay kullanıma sahip bu özellikte tek yapmanız gereken aşağıdaki resimde de göreceğiniz gibi ya “All” kısmını seçmek ya da ilgili bölümleri tek tek seçerek “Get recommendations” butona basmak.

Azure Advisor size Yüksek erişilebilirlik,Güvenlik, Performans ve Maliyet konularında proaktif olarak best practice’ler şeklinde öneriler sunar. Daha fazla detay için bu linki inceleyebilirsiniz.

Microsoft Azure Advisor ile zaman zaman Azure kaynaklarınızın durumları için öneriler almanız Azure daha etkin ve en uygun maliyetli kullanmanıza yardımcı olacaktır. 

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Mustafa Kara Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


One Response to Azure Advisor Nedir?

  1. Pingback: Azure Advisor’dan Yeni Öneriler - Mustafa Kara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir